Cübbeli Ahmet canlı yayında ‘Derin devlet vardır, olmalıdır… Allah zeval vermesin’ dedi, ortam buz kesti

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi.Cübbeli, Derin devlet

Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi. Bu okulların yetersiz olduğunu söyleyen Cübbeli,  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "sigara haramdır" yorumuna da tepki gösterdi.  Programa Cübbeli Ahmet Hoca'nın "Şu anki imam hatipler, ilahiyatlar sorunlu, Cemaatimizin siyasetle ilişkisi var, talebi yok, ve Derin devlet vardır, olmalıdır,  Allah zeval vermesin" sözleri  damga vurdu.

Habertürk’te Didem Arslan’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programına katılan Cübbeli Ahmet ismi ile bilenen Ahmet Mahmut Ünlü, gazeteciler Saygı Öztürk, Mehmet Akif Ersoy ve Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı.

Siyaset-tarikat ilişkilerini nasıl yorumluyor? Diyanet'in din öğretimi ve fetvaları hakkında ne düşünüyor?  sorularını cevaplayan Ünlü, katıldığı canlı yayında imam hatipleri ve ilahiyat fakültelerini eleştirdi.

Bu okulların yetersiz olduğunu söyleyen Cübbeli, "Hatta şu anda biraz zararlılar, çünkü deist, ateist çıkmaya başladı" dedi. Programa, Cübbeli Ahmet Hoca'nın " Şu anki imam hatipler, ilahiyatlar sorunlu, Cemaatimizin siyasetle ilişkisi var, talebi yok, ve Derin devlet vardır, olmalıdır,  Allah zeval vermesin" sözleri  damga vurdu.

Cübbeli,  AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsmailağa cemaatine yaptığı ziyarete dair açıklamalarda bulundu.

Ziyaretin siyasi bir bağlamının olmadığını ifade eden Ünlü, " Tayyip Bey bazı insanların konuşma şekillerinin, zarar verdiğini veya sivri olduğu gibi konularda şey yapmış olabilir. Tahmin ediyorum." açıklamasında bulundu.

Eski günler, sağlık durumu konuşulmuş. Böyle gelişen olaylar. Bu bir ailevi bir muhabbet. Hocaefendinin sağlığını sormuş, Tayyip Bey çok sosyal. Herkesin ailesinden çok tanıdıkları var. Bunların hepsine o arada telefon ediliyor… Ona selam buna kelam. Siyasi bir şey asla konuşulmamış.

Ziyareti, seçimin erken olduğu işareti diyenler bile oldu. (Yeni partilerin açıklamalarına yönelik) Tayyip Bey bazı insanların konuşma şekillerinin, zarar verdiğini veya sivri olduğu gibi konularda şey yapmış olabilir. Tahmin ediyorum. Toplum gerilmesin, konuşulurken müstahsil bir yol izlensin bu gibi şeyler olabilir. Yani bunları tahmin ediyorum. Bilgim yok."

Ünlü, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Sigara haramdır” sözlerine yanıt verdi.

Sigaranın haram değil mekruh olduğunu ifade eden Cübbeli Ahmet, "Hiçbir içtihatla haram, helal tespit edilemez. Helal ve haram apaçıktır. Aralarda şüpheliler vardır. Bunu şüpheli kategorisine sokarsın. Haram, helal Allah ve resulünün buyurduklarıyla sınırlıdır" dedi.

Cemaatin okul faaliyeti olmadığını belirten Cübbeli, "Bir talebimiz yok. Hastane, yurt faaliyetimiz yok. Talebe ilahiyatta okuyor, ona yurt açalım da bizde yatsın, kalksın demiyoruz. Mektepçiliğe zıtız" dedi.

İmam hatip ve ilahiyat fakülteleriyle şu anda sorunlu olduklarını anlatan Cübbeli gerekçelerini şöyle devam etti.

"Temel sorun benim yaptığım reddiyeler. Kader inkar ediliyor. Amentü, FETÖ zamanında üçe indirilmiş. Biz de diyoruz ki, 'mühendisliğe, tıbba git' diyoruz. İlahiyatlar şu anda Mısır ekolünden, reformist ekolden etkilenmiş. Osmanlı'dan gelen Maturidi-Hanefi çizgi korunmuyor."

Din eğitiminde imam hatip ve ilahiyatların yetersiz olduğunu kaydeden Cübbeli, "Hatta şu anda biraz zararlı, çünkü deist, ateist çıkmaya başladı" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika