Çubuk'ta şap hastalığı nedeniyle dezenfeksiyon çalışması başladı

Çubuk'ta şap hastalığı nedeniyle dezenfeksiyon çalışması başladı

Ankara'nın Çubuk ilçesinde belediye ekipleri tarafınca ilçede şap hastalığını önlemek için bir dizi çabalama başlatıldı.

Ankara'nın Çubuk ilçesinde belediye ekipleri tarafınca ilçede şap hastalığını önlemek için bir dizi çabalama başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafınca SAT-2 serotipi şap hastalığının yayılmasını önleyici tedbirlerin alınmasının peşinden başkent Ankara'ın ziraat ve hayvancılığının mühim merkezlerinden Çubuk'ta da Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafınca ilçede çabalama başlatıldı.

İlçedeki İç Anadolu'nun en büyük canlı hayvan pazarı ikinci bir emre kadar kapatılırken, ilçedeki tüm ahır ve çiftlikler belediye ekipleri tarafınca kireçlenmeye başladı.

Şap hastalığı sebebiyle başlatılan dezenfeksiyon emek vermesi hakkında informasyon veren Çubuk Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mehmet Akif Topçu, meydana getirilen çalışmayla hem şap hastalığından hem de haşereyle savaşım ettiklerini söylemiş oldu.

İlçede bir taraftan da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafınca aşılamanın sürdürüldüğünü özetleyen Topçu, şunları söylemiş oldu:

"İlçemizde ortalama 500'ün üstünde bir işletme bulunuyor. Şap hastalığından korunmanın en mühim yolu aşılamaktır. Bunun yanında daha fazla yayılmasını önlemek için kireçle dezenfeksiyon yapılması gerekiyor. Bu yolla hem ahıra şap hastalığının bulaşmasını önlüyoruz hem de o ahırda olan hastalığın başka ahırlara bulaşmasını önlüyoruz."

Çubuk Belediyesi olarak benzer bir uygulamayı son 5 yıldır haşereyle mücadelede alanında uyguladıklarını ifade eden Topçu, "Kireç, sineklerin lavralarına karşı da çok önemli bir organik mücadele aracı. Bu uygulamanın başarısını gördük. Bu nedenle de hemen kireçle dezenfeksiyon çalışmasına başladık. Bu çalışmada bizim için iki yer çok önemli. Hayvanların çıkış ve girişleri ile ayaklık dediğimiz bulundukları alanlar ve ahırın atıklarının atıldığı alanlardır. Bu alanlarla birlikte biz ahır gübreliklerinin de sürekli kireçlenmesini biz öneriyoruz." dedi.

Topçu, ilçelerinin kurbanlık üretim ve kesim alanı olduğuna dikkati çekerek, Kurban Bayramına kadar çalışmalarının aralıksız süreceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.