Cumartesi anneleri: 'Bizi avutmayın, çocuklarımızı verin'

Cumartesi anneleri: 'Bizi avutmayın, çocuklarımızı verin'

Cumartesi Anneleri Galatasaray’daki 685. eylemlerinde, 1992’de gözaltında kaybedilen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Soner Gül’ün ve İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi...

Cumartesi Anneleri Galatasaray’daki 685. eylemlerinde, 1992’de gözaltında kaybedilen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Soner Gül’ün ve İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Hüsamettin Yaman’ın akıbetini sordu. 38 yıl önce gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kız kardeşi İkbal Eren, annesi Elmas Eren’in mesajını iletti. Elmaz Eren, “26 yıl emek verdiğim oğlumu 38 yıldır arıyorum.

38 yıldır Hayretin Eren’e ne oldu diye hesap sordum faillerinden hesap sordum. Şimdi çıkıp cennet anaların ayakları altında diyecekler benim ayağım altında ne olduğu sizi ilgilendirmiyor. Oğlumun akıbetini açıklayın, çocuklarımıza ne yaptınız onları açıklayın'' dedi. Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da “Oğlum 23 yıldır ''Anneler Günü’n kutlu olsun’ demedi. Şimdi afişlerde ''Anneler Günü kutlu olsun’ yazıyor. Demek ki bunların buradan haberleri yok ve görmemişler bizi. Yüreklerimizi yakanlar, ciğerimizi yakanlar ''Anneler Günü kutlu olsun’ demesinler. Ben hâlâ oğlumun kapıdan girip anneler günümü kutlamasını bekliyorum'' diye konuştu.

Fehim Tosun’un eşi Hanım Tosun da “Hangi annelerin gününü kutlayacaklar? Çocukları ve bebekleri ile cezaevine konulan annelerin mi? Cenazesi 7 gün sokakta bekletilen Taybet Anne’nin mi? Kızının cenazesini buzdolabında saklayan annenin mi Anneler Günü’nü kutlayacaklar? Herkes annesinin elinin öpmeye gidecek. Ülkeyi yönetenler anneler günümüzü kutlayacak. Peki Hanife annenin elini kim öpecek?'' diye sordu.

cumartesi-anneleri-foto.jpg

HDP’li Hüda Kaya ise kadınların gözyaşının ırkının ve kimliğinin olmadığını belirterek, “Cehennemi yaşattığınız kadar cehennemliksiniz. Adaleti görene kadar meydanlarda olmaya, hesap sormaya devam edeceğiz'' dedi. Eyleme CHP İstanbul Kadın Kolları üyeleri de destek verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem