Cumhur İttifakı ortağı BBP lideri Destici'den asgari ücret tahmini: Yüzde 40 ile 50 arasında olmasının doğru olacağını tahmin ediyorum

Cumhur İttifakı ortağı BBP lideri Destici'den asgari ücret tahmini: Yüzde 40 ile 50 arasında olmasının doğru olacağını tahmin ediyorum

Asgari ücret ile ilgili son dönemde sıklıkla konuşulan 8 bin 250 TL rakamını işaret eden bir açıklama da Cumhur İttifakı'nda yer alan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'den geldi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocakları tarafından Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde oluşturulan aşevi ve sosyal tesisin açılışına katıldı. Açılış öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Destici, asgari ücret artışına değinerek şunları söyledi:

“Kasım ayı enflasyonu belli olduktan sonra tabi aralık ayı enflasyonu da görüldükten sonra tahmin ediyorum ki, son 6 aylık enflasyon rakamının üzerine yüzde 15-20 de refah payı koyularak asgari ücret açıklanacaktır. Ben bu artışın genel itibariyle yüzde 40 ile 50 arasında olmasının doğru olacağını ve böyle olacağını da tahmin ediyorum.” 

Daha önce de 8250 lira gündeme gelmişti

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun da son olarak katıldığı canlı yayında asgari ücrete zamla ilgili önemli tahminlerde bulunmuştu. Erdursun, Asgari Ücret Komisyonu tarafından Aralık ayında ilk görüşmelerin başlayacağını ve toplam 4 görüşme sonrasında belirlenen asgari ücret artışı oranının açıklanacağını bildirmişti.

Asgari ücret konusunda standart bir görüş olacağını belirten Erdursun, yüzde 50 zam geleceğini söylemişti. Erdursun, asgari ücrette öngörülen rakama ilişkin, "8 bin 250 lira olmasını bekliyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Asgari ücret toplantısı

Asgari ücrette çalışma takvimi yarın belirlenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yarın TİSK ve Türk-İş başkanları ile görüşecek.

NTV'de yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, salı günü (yarın) TİSK ve Türk-İş başkanlarıyla görüşeceğini açıklayarak, "Biz davet ettik birlikte takvime karar vereceğiz" dedi.

 

Etiketler :