Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bunları yaşadık, bu nesil yaşamasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz bunları yaşadık, bu nesil yaşamasın

‘BATININ İLMİNİ ALACAK, KENDİ MÜHRÜNÜ VURACAKSIN’

AK Parti’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması ve Ödül Töreni’nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘BATININ İLMİNİ ALACAK, KENDİ MÜHRÜNÜ VURACAKSIN’

Dün Pakistan Başbakanı buradaydı ve kendisine bulunduğumuz yerden gösterdim, dedim gezmende fayda var ve bugün oraya gidip gezdiler. Gezdikleri zaman da buraya hayran kalıyorlar. Dünyada Millet Kütüphanesi’nin eşi benzeri neredeyse yok. Müslüman Türk’e bu yakışır, biz de bunu yapıyoruz. Örneğin ben bu proje için birçok mimar arkadaşımı ‘Dünyayı dolaşacaksınız, beğendiklerini alacaksınız ve sonra projelendirip milletin evini yapacağız’ Sağolsun dünyayı dolaştılar. Mesele işte bu, bütün batının ilmini alacaksın, ahlaksızlığını değil ha, alacaksın ve ona da kendi mührünü vuracaksın.

‘BANA SIK SIK YORULMUYOR MUSUNUZ’ DİYE SORUYORLAR…’

Biz sık sık şu soruyla karşı karşıya kalıyoruz: ‘Cumhurbaşkanım siz yorulmuyor musunuz?’ Ben de ‘Gençlerle birlikte yürüyen insan yorulur mu?’ diyorum. Enerjiyi sizden alıyorum, aldığım enerjiyi de bir yere vermem lazım. Nereye? Eserlere…

‘ŞİMDİ HUKUK NUTKU ATANLAR…’

Bu ülkede darbe sadece siyaset kurumuna yapılmadı. Darbelerin akıl yıkıcı etkisi gençlerimiz geleceğini şekillendiren alanlarda görüldü. Genç kızlarımızın eğitim hakları baş örtüsü bahanesiyle engellenerek ayrımcılık yapıldı. Bakmayın siz gençlerimizin hayallerini ve umutlarını istismar edenlere… Bunlar görünüşte ‘mış’ gibi yaparlar. Bizim neslimiz bunların hepsini bizzat yaşadı. Şimdi hukuk nutku atanlar geçmişte uygulanan baskılara ses çıkarmamış, hatta bizzat taraf tutmuştur. Gençler, Adnan Menderes’ten bahsediyorum. Gençler, Hasan Polatkan’dan bahsediyorum. Bu insanlar devleti yöneten büyüklerimizdi lakin onlar malum zihniyet tarafından idam edildiler.

‘EVET ŞEHİTLERİMİZ VAR AMA…’

Meşhur Boraltan Köprüsü’nde askerlerimiz düşmanın eline bırakılmış, askerlerimiz dönemin yönetimine ‘Bizi düşmana teslim etmeyin, bizi siz öldürün lakin teslim etmeyin’ demişlerdir. Maalesef düşmana teslim ettiler, o zaman bizim mehmetlerimiz düşman tarafından şehit edildiler. Teröristlerin inlerine girip onları gömüyorsak, gömmeye de devam edeceğiz. Şehitlerimiz var, evet. Ama şehitlerimizin 10, 15, 20 kat öldürülen teröristler var. Cuntacılar karşısında el pençe divan duran siyasetçileri, bürokratları unutmadık.

‘BİZ YAŞADIK, BU NESİL BUNLARI YAŞAMASIN’

Türkiye’de göreve geldiğimizde 76 üniversitemiz vardı şimdi 207 üniversitemiz var. Gençlerimiz sadece eğitimlerine odaklanabilsin diye her türlü yatırımı yapıyoruz, yapacağız. Gençlerimizi araştırmaya ısındıracak her adımı atıyoruz. Bakü’deki festivalde gençlerimizin neler yapabildiğine şahit olduk. İnşallah bu sene Teknofest’i Samsun’da gerçekleştireceğiz. Geçmişte ülkemizdeki en büyük sıkıntılardan biri ders kitaplarıydı. Biz ders kitabı bulamazdık. Siz teksir kağıdı nedir bilir misiniz? Biz bunları abilerimizden satın alamazdık, vermezlerdi. Kırtasiyeci dükkanına gidersiniz, o kitabınız yok, 1 hafta sonraya size gün verirlerdi. Biz bunları yaşadık, dedik ki bu nesil bunları yaşamasın. Kitaplarınızı sıralarınızın üzerine koyalım ve eğitim-öğretim yılı başlarken yavrularımız kitaplarını sıralarının üzerinde görsünler. Bunu yapıyor muyuz? Yapıyoruz. Devam edecek miyiz? Evet, devam edeceğiz.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika