Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'den gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karadeniz'den gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz

Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin'de; Abdülhamid Han Sondaj Gemisini İlk Görev Yerine Uğurlama Töreni'nde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

"Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye farklı bir yere gelmiştir. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Akdeniz ve Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladık.

Karadeniz'de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize moral vermiştir. Karaya ulaştığında doğal gaz işleme tesisimiz temelini geçtiğimiz yıl attık.

540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi ülkemize ve milletimize moral vermiştir. Karaya ulaştığında doğal gaz işleme tesisimiz temelini geçtiğimiz yıl attık.

Karadeniz gazının ilk etabı için  10 kuyudaki işlemleri birer birer biterek buradan gelecek doğal gazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vermeyi planlıyoruz.

Ayrıca 3 sondaj gemimizin çalıştığı bu saha dünyada üretime en hızlı hazırlanan saha olarak kayıtlara geçmiştir. Denizlerde elde ettiğimiz başarıyı karadaki keşiflerle taçlandırmak istiyoruz. Bu amaçla hem yeni kuyu açma daha önce açılıp üzeri kapatılmış kuyuları tekrar üretime kazandırma faaliyetlerimizi kesintisiz devam ettiriyoruz.Yurt içi petrol üretimimiz 65 bin varile ulaştı. Hedefimiz yıl sonuna kadar 150 kuyu daha açarak bu rakamı artırmaktır.

Abdülhamid Han gemimiz 7. Nesil diye ifade edilen sondaj gemisidir."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika