Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli, 85 milyonun bütçesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli, 85 milyonun bütçesi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli. Bütçemiz kalem kalem genci yaşlısı 85 milyonun bütçesi" dedi.

 

TBMM Genel Kurulunda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerine başlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulunuyor. Oktay, 2023 bütçesi için "Yatırım ve istihdam hedefli bir bütçe hazırladık. Bütçemiz girişimci ve yatırımcıyı teşvik edecek" ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay'ın açıklamasından bazı  satır başları ise şöyle:

"Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli. Bütçemiz kalem kalem genci yaşlısı 85 milyonun bütçesi"

Yatırım ve istihdam hedefli bir Bütçe hazırladık. Bütçemiz girişimci ve yatırımcıyı teşvik edecek. Doğu ile Batı arasında köprü olmakla kalmayıp kendi doğal gazını, enerjisini çıkaran bir bütçe. Tüm dünyanın gıpta ile izlediği Kızılelma’nın, TCG- Anadolu’nun, TÜRKSAT 6 A’nın bütçesidir. Turizmde rekorlara koşan bir bütçedir. 2023 bütçesi kadının statüsünü yükseltecek, tarımda yeni rekorları ve daha pek çok yeni gelişmeyi içerecek bütçedir. Yeni diriliş destanları yazmaya devam edeceğiz."

"ABD merkez bankası faiz artışının azalacağını belirtti. Dünya ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,22 büyümesi bekleniyor. Büyüme cephesindeki benze tespitler diğer uluslararası kurumlar tarafından da yapılıyor. Sertleşen koşullara rağmen OECS yüzde 5,7 büyüme bekliyor. Başta ABD-Çin ihtilafı olmak üzere yoğunlaşan üretim merkezleri yeterli kalmamıştır. Türkiye rekabet avantajlarını en iyi şekilde değerlendirmektedir"

"Küresel finansal krizden sıyrılarak büyüyen Türkiye ekonomisi büyüyerek olumlu yönde ayrışmayı bilmiştir. Ülkemiz 11,4 büyüyerek son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakalamıştır."

"Türkiye ekonomisi orta vadeli program hedefleriyle uyumlu hareket etmiştir."

"Teçhizat yatırımları 12 çeyrektir kesintisiz büyüyor."

"Son dönemde gerçekleştirdiğimiz büyüme performansı istihdama da yansımıştır."

Ayrıntılar geliyor...