Cumhurbaşkanlığı himayesindeki F1 2021’de Türkiye’de yok: Ramazan’da olmaz

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki F1 2021’de Türkiye’de yok: Ramazan’da olmaz

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Nisan 2021'de yapılacak olan F1 yarışının ramazana denk geldiği için Türkiye'de gerçekleştirilemeyeceğinisöyledi.

 

Yarışlık geçici F1 takvimi geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Ancak daha sonrasında 25 Nisan'da yapılması planlanan Vietnam GP'nin siyasi nedenlerle takvimden düştüğü duyurulmuş, Vietnam'dan boşalan bu konum için Türkiye ve Portekiz GP'lerinden birisinin geçeceği iddiaları gündeme gelmişti.

Motorsport'tan Abdullah Çelik'in aktardıklarına göre,  9 yıllık aranın ardından bu sene koronavirüs sayesinde takvime dönen Türkiye GP için Nisan ayındaki boşluğu değerlendirebileceği düşünülüyordu. Vural Ak bu ihtimali, Ramazan ayına denk geliyor olması nedeniyle gerçekleşemeyeceğini ifade etti. 

Reuters'a konuşan Ak, "Müslüman ülkelerinde Ramazan ayında yarış düzenlenmez çünkü taraftarlar oruç tutarken yarışlara gitmezler. Ramazan ayına yarış koymayız" dedi.

Ak, tüm bunlara rağmen başka bir tarihte yarış yapabilmek için görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Ak, "Tek seferlik yarış için çalışmıyoruz. Bu kadar emeği tek bir yarış için vermedik." Perşembe günü, Formula 1'in Sportif Direktörü Steve Nielsen, Vietnam GP'den boşalan yeri Türkiye'nin alıp almayacağını bilmediğini söylemişti ancak Nielsen, görüşmelerin olumlu sonuçlanabileceğini belirtti.

2021'de takvimde yer almaları halinde devletin yarışı destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Ak, "Biz ilk raundu kazandık ve yarışı yaptık. Bu yarış için devletin cebinden tek bir kuruş dahi çıkmadı. Onlar mutlu, biz mutluyuz. Artık gelecek sene ve sonraki seneler için daha büyük oynuyoruz." "COVID sürecini atlatırsak, özel sektörün dinamikleri ve büyüyen ekonomimizin gücüyle kuşkusuz 10 sene boyunca İstanbul'da Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapabiliriz." dedi.

F1 CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİNDE

2017'de çıkartılan kararla, Dünyanın en popüler otomobil sporları yarışması olan Formula 1'in (F1) Türkiye Şampiyonası, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı 'himayesine' alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor