Cumhurbaşkanlığı için kim ne kadar imza topladı?

Cumhurbaşkanlığı için kim ne kadar imza topladı?

Cumhurbaşkanlığı’na 100 bin imza ile aday olacak isimlerin bugün başlayan başvuru sürecinde binlerce vatandaş il ve ilçe seçim kurullarına koştu. Daha ilk günden 200 bin yakın seçmen il ve ilçe seçim kurullarına giderek...

Cumhurbaşkanlığı’na 100 bin imza ile aday olacak isimlerin bugün başlayan başvuru sürecinde binlerce vatandaş il ve ilçe seçim kurullarına koştu. Daha ilk günden 200 bin yakın seçmen il ve ilçe seçim kurullarına giderek destekledikleri aday için imzalarını verdi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ilk günden 100 bin imzaya ulaşırken, Saadet lideri Temel Karamollaoğlu’nun 40 bin imzayı geçtiği, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de 15 bine yakın imza topladığı belirtildi.

Meral Akşener’in 100 bin barajını geçmesiyle birlikte, tüm adayların ilk tura taşınması için de bir sosyal medya kampanyası başladı. İlk turda çok aday çıkmasının iktidar cephesini zayıflatacağından yola çıkan pek çok kişi, seçmenleri henüz 100 bin imzaya ulaşamayan adaylara imza vermeye davet etti.

Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel Twitter hesabından “Akşener 100 bini geçmiş... Bence diğer adaylar da desteklenip, adayları çoğaltmak gerek. Oy vereceğiniz olmasa bile…'' mesajını paylaştı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da 100 bin imzanın doğrudan demokrasinin önünü açtığını bildirerek, herkesi ilçe seçim kurullarına destekledikleri adaya imza vermeye çağırdı. Gazeteci Adnan Bulut ise “Karamollaoğlu ve Perinçek de ilk gün için iyi imza topladılar. Süre sonunda her ikisinin de aşacağını düşünüyorum. Çok adaylı çok sesli bir yarış demokrasimiz açısından iyi bir test olacak. Tabii ki iktidar baskısıyla gölgelenmezse'' ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi’nden geçen günlerde istifa eden eski Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan da Doğu Perinçek’in adaylığı için imza verenler arasında yer aldı.

İşte adayların topladıkları imza sayısı:

1-014.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem