Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 17-18 Mart Dezenformasyon Bülteni'ni yayımladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 17-18 Mart Dezenformasyon Bülteni'ni yayımladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince 17-18 Mart'ı kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezince 17-18 Mart'ı kapsayan Dezenformasyon Bülteni yayımlandı.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın gösterim organlarında yer alan "DASK'ı olmayan depremzedeler, devletin yapacağı konutlar için hak sahibi olamayacak" iddialarının gerçeği yansıtmadığı açıklandı. 7269 Sayılı Kanunun geçici 26'ncı maddesindeki düzenlemeyle, genel hayata etkili afet bölgesi kabul edilen alanlarda DASK ile ilgili muafiyet getirmiş olduğu ve afetzedelerin mağdur edilmediği aktarıldı.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Enkazda bulmuş olduğu 500 bin doları çalan Rus arama kurtarma çalışanı, Moskova'daki evine polis baskın yapınca evimizdeki paraları pencereden dışarı attı" iddiasının da doğru olmadığı kaydedildi.

Rus medyasında yer alan haberlerde, Moskova'daki Rusakovskaya Caddesi'nde bulunan bir eve düzenlenen baskında, banknotlarla dolu bir çantanın pencereden sokağa atılmış olduğu bilgisinin yer almış olduğu aktarıldı. Herhangi bir kaynakta, "Türkiye'den para çalan arama kurtarma personeli" şeklinde bir iddiaya rastlanılmadığı, Rus makamlarınca da bu şekilde bir izahat yapılmadığı vurgulandı.

"Hatay'da besin, su ve hijyen koşulları sebebiyle büyük bir salgın yaşandığı" iddiasının da gerçeği yansıtmadığı ifade edilen bültende, Hatay genelinde yaşam alanlarının tamamına su verildiği, şebekeye verilen sularda şok klorlama işlemlerinin tertipli yapıldığı açıklandı. Bültende, şunlar kaydedildi:

"Hatay genelinde 80 vasıta ve 237 personel ile ilaçlama ve dezenfeksiyon emekleri yapılmaktadır. Hatay'da besin güvenliği ve hijyenin sağlanması amacıyla lüzumlu tüm emekler titizlikle yerine getirilmektedir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, uzman ekiplerce, tanık numuneler tertipli olarak alınmakta ve bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün süresince muhafaza edilmektedir. Öte taraftan Hatay'da il düzeyinde görülen hasta olay sayıları, geçen senenin sayıları ile benzer düzeydedir. Dolayısıyla bir salgın söz mevzusu değildir."

Bültende, bazı basın gösterim organlarında yer alan, "KHK'lılar deprem yardımlarından faydalanamıyor, yurtlarda kalmalarına izin verilmiyor" şeklindeki haberlerin de doğru olmadığı, zelzele bölgesindeki afetzedelere tanınan hak ve gönderilen yardımlarda herhangi bir fark gözetilmediği kaydedildi. Bültende Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve ilgili kurumların, afetzedelerin yurtlarda kalmaması yada yardım almamasına ilişkin bir düzenleme yada tebliğinin kesinlikle söz mevzusu olmadığı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.