Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın basın kartını iptal etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın basın kartını iptal etti

Eryılmaz, "1975'te TRT Haber Dairesi'nde gazeteciliğe başlayarak aldığım basın kartını 2022 Eylül'ünde Fahrettin Altun iptal etti" dedi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın taşıdığı sürekli basın kartını iptal etti ve kartın iade edilmesini istedi. Eryılmaz, kararla ilgili, "Gerekçe mi? 70+ bir delikanlı olduğum için 'milli güvenliğe zarar verecek eylemlerim' Fahrettin Altun ve ekibi tarafından cezalandırılmış. Gerçekten burası sözün bittiği yer. " şeklinde tepki gösterdi. 

Basın kartının iptal edildiğini T24'teki "Düzeyli Magazin" adlı köşesinden duyuran Tuğrul Eryılmaz, "milli güvenliğe zarar verecek eylemlerinin" gerekçe olarak gösterildiğini bildirdi. 

Gazeteci Eryılmaz T24'te haftalık olarak yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İletişim Başkanlığı'nın bu hafta gönderdiği bir iadeli taahhütlü mektupla yıllardır taşıdığım sürekli basın kartımın iptal edildiği bildirildi. Gerekçe mi? 70+ bir delikanlı olduğum için 'milli güvenliğe zarar verecek eylemlerim' Fahrettin Altun ve ekibi tarafından cezalandırılmış. Gerçekten burası sözün bittiği yer. Üç yıldır ne yeni basın kartımı verdiler, ne iptal etmişlerdi. Şimdi iptal etmişler. Avukat param olmadığı için konuyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ilgileniyor.” 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan, Tuğrul Eryılmaz’a tebligatta ise şu ifadeler yer aldı: 

“Başkanlığımızdan alınan ilgi yazıda, 10.08.2022 tarihinde toplanan Basın Kartı Komisyonunca Basın Kartı Yönetmeliği'nin 25. maddesinin 2. fıkrası uyarınca adınıza düzenlenen 140033 numaralı sürekli basın kartınızın iptal edildiği bildirilmiştir.

“Basın Kartı Yönetmeliği'nin 30.maddesi uyarınca ileride herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için, iptal edilen kartınızı Bölge Müdürlüğümüze iade etmeniz gerekmektedir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Karara tepkiler 

Gazeteci Can Dündar, gazeteci Eryılmaz'ın basın kartının iptal edilmesine ilişkin olarak, sosyal medya hesabından "Basın-Yayın’dan sevgili hocam #TuğrulEryılmaz’ın sarı basın kartı, “milli güvenliğe zarar verecek eylemleri" sebebiyle Fahrettin Altun ve ekibi tarafından iptal edilmiş. Vah “milli güvenlik”in haline…" dedi. 

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo da, "İletişim Başkanlığı
@fahrettinaltun iletişim dehası canımız, birtanemiz, hocamız #TuğrulEryılmaz 'ın sürekli basın kartını iptal etmiş. İyi ki varsın #TuğrulEryılmaz iyi ki iletişimi, haberi bize siz öğrettiniz, çok şanslıyız... Çok seviyorum sizi" diyerek tepkisini ifade etti. 

Gazeteci Said Sefa, "Tuğrul Eryılmaz gazeteciliğe başladığında Fahrettin Altun (76 doğumlu) daha doğmamıştı. Twit bu kadar." ifadelerini kullandı. 

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, "30 yıl önce Nokta'da yanında staj yaptığım, 30 yıl sonra Diyarbakır'da tutuklanan 16 Kürt meslektaşımız için yapılan eyleme birlikte katıldığım, sayısız gazeteci yetiştiren Tuğrul Eryılmaz'ın sürekli basın kartı iptal edilmiş. Orwel mezarında ters döndü. Tanrılar şaştı bu işe..." dedi. 

Tuğrul Eryılmaz kimdir?

Tuğrul Eryılmaz, kendisini "sadece gazeteci" olarak tanımlıyor. Dünyayı etkileyen 1968 rüzgârı sırasında üniversiteye gitti. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (Mülkiye) bitirdi. Bir süre Londra'da öğrenim gördükten sonra Türkiye'ye döndü.

Mülkiye'de yüksek lisans eğitiminin ardından Ankara'da TRT Haber Merkezi'nde gazeteciliğe başladı. Bir dönem Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda iletişim dersleri verdi. 12 Eylül 1980 darbesinin ardından üniversiteden ayrıldı.

İstanbul'da haftalık Nokta, Yeni Gündem, Tempo ve Sokak dergileriyle Cumhuriyet ve Yeni Asır İstanbul gazetelerinde çalıştı.

Ankara, Bahçeşehir, Bilgi, İzmir Ekonomi ve Kadir Has üniversitelerinin iletişim fakültelerinde gazetecilik dersleri verdi.

1996’daki kuruluşundan 2013 yılına dek yaklaşık 16 yıl Radikal İki’nin yayın yönetmenliğini yaptı. “Gazeteci olarak yaptıklarımın çok azından pişmanım. Neyse, ‘önemli’ bir köşe yazarıymışım gibi sizlerin sütunlarından çalmayayım. Bize güvenerek yazı gönderen herkese bol minnettarlık ve sevgiyle…” satırlarıyla Radikal İki'ye veda etti.

Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği'nden yargılanan gazeteciler arasında yer aldı; bu nedenle açılan davada 1 yıl 3 ay hapis ve 6 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Sinema ve dizilerde senaryo ve kurgu danışmanlığı da yapan Eryılmaz, IPS İletişim Vakfı kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesi. Rolling Stones ve Marianne Faithfull hayranı. Asya'nın dedesi.