Cumhurbaşkanlığı'ndan başkanlık açıklaması: Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için...

Cumhurbaşkanlığı'ndan başkanlık açıklaması: Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'da başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarda bulunuyor."Cumhurbaşkanımız sahada ve bundan sonraki süreçte de sahada olmaya devam edecek. Kendisinin il ziyaretleri, basın toplantıları,...

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ankara'da başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

"Cumhurbaşkanımız sahada ve bundan sonraki süreçte de sahada olmaya devam edecek. Kendisinin il ziyaretleri, basın toplantıları, televizyon programları, meslek gruplarıyla buluşmaları devam edecek" diyen Kalın, "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili görüşlerini paylaşacak. 16 Nisan günü yapılacak oylama, Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasında çok büyük önem arz ediyor" iddiasında bulundu.

Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu anayasa değişikliği kuvvetler ayrılığı ilkesini de koruma altına almaktadır. Rasyonel bir temeli olmamakla birlikte bazı argümanların kutuplaşma yarattığını biliyoruz. Bu sistemle siyasi irade güvence altına alınıyor ve referomların hızlı yapılmasını sağlıyor. Üniformalı teröristlerin yargı önüne çıkarılması, bu ihanet suçunu işleyenlerin bedelini ödemeleri bakımından büyük önem arz ediyor. Utanmazca 'Ben bu darbeyi yaptım' diyenler de var. Bir daha böyle karanlık bir gecenin yaşanmamasını arzu ediyoruz, bunu da milletimizle elbirliği içinde gerçekleştireceğiz. 

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Diplomatik temasların yoğunlaşması için önümüzdeki ay Kuveyt Emiri'nin ziyareti olacak. FETÖ ile mücadeleyi gündeme getirdik, Körfez ülkelerinin aldığı tedbirler memnuniyet vericidir.

DİTİB Alman kanunlarına göre kurulmuş çok önemli bir kuruluştur. Siyasi saiklerle alınmış talihsiz bir karar.

Sayın Cumhurbaşkanımız, El Bab'a operasyonu günbegün hatta bazen saat saat takip ediyor. El Bab içerisindeki operasyonlar, sivil kayıpların olmaması için büyük bir hassasiyetle yapılıyor.

Suriye ve Irak'ta hem sahada hem masadayız. Bu, ulusal güvenliğim için zorunluluk.

Türkiye-AB ilişkileri konusunda çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Beklentimiz vize muafiyeti için adımların atılması.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

İsrail ile bildiğiniz gibi normalleşme süreci devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanımızın İsrail'e bir ziyareti oldu ve karşılıklı ziyaretin devam etmesi bekleniyor.

İsrail'in yasadışı yerleşimlerle ilgili politikalarını kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.

(İsrail'de ezan yasağı) Bu çok yanlış bir adım olur, umarız hatadan dönerler.

İran'ın Körfez ülkeleriyle neden bu noktaya geldiğini görüyoruz.

'KİMSEDEN İZİN ALMAK ZORUNDA DEĞİLİZ'

Bizim DEAŞ'la mücadelede ortaya koyduğumuz çaba, çok açık. İran, Türkiye'yi eleştirmek yerine takdir etmeli. Bizim DEAŞ'la mücadelemizi takdir etmek yerine, bizim hiç de dikkate almadığımız eleştirilerle karşımıza çıkıyorlar. Burada bölgenin geleceği için verdiğimiz mücadele için kimseden izin almak durumunda değiliz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.