Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nde Kılıçdaroğlu'nan 10 Maddelik Taksim Manifestosu

Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'nde Kılıçdaroğlu'nan 10 Maddelik Taksim Manifestosu

15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından binlerce yurttaş darbeyi kınamak için meydanlara çıktı. Tüm bu gelişmelerin ardından CHP’de “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'' yapma kararı aldı.KILIÇDAROĞLU MEYDANDACHP...

15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından binlerce yurttaş darbeyi kınamak için meydanlara çıktı. Tüm bu gelişmelerin ardından CHP’de “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi'' yapma kararı aldı.

KILIÇDAROĞLU MEYDANDA

CHP lideir Kemal Kılıçdaroğlu, 18:15 sıralarında eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Taksim Meydanı'na giriş yaptı. Kılıçdaroğlu çifti sahnede halkı selemladı. Ardından darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu halka seslenmeye başladı.

10 MADDELİK TAKSİM MANİFESTOSU

Açıklamasına, ''Gün direnme günüdür, hepimiz bir tarih yazdık' diyerek başlayan Kılıçdaroğlu, “Gün direnme günüdür, bugün Taksim'deyiz. Hepinizin tarih yazdığı gündür bugün. Biz Taksim'e neden geldik? Hedefimiz ne? Tüm bunlara yanıt vermek için 10 maddelik Taksim Manifestosu hazırladım'' diyerek 10 maddelik manifestoyu okumaya başladı. Kılıçdaroğlu'nun manifesto maddelerinin okunmasının ardından, alana gelen yüzbinlerce kişinin oyuna sundu. Kılıçdaroğlu, vatandaşlara, ''kabul ediyorsanız ellerinizi' kaldırın diyerek oylamaya sundu.

İşte o 10 maddelik manifesto:

1- 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, varsa iç ve dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2- Bütün siyasal partiler darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye'de tartışmasız ortak payda oluşmuştur. Siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine katkı vermek zorundadır.

3- Her türlü darbeye ve parlamenter sistemin üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, demokrasiden yana olanların, bu ülkeye namus borcudur. Hep birlikte ve her zaman ne darbe ne dikta yaşasın tam demokrasi demeliyiz.

4- Darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır. Direnme hakkı demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

5- Demokrasimizin teminatı olan demokratik laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

6- Bu darbe girişimi anayasada yasama yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokraside denge ve denetlem işlerinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

7- Balyoz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi bütün siyasal partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8- Bu darbe girişimini devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koymuştur. Siyasal yandaşlık, cemaatçilik değil bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Devletin yeniden inşaası zorunludur.

9- İnancı kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları bu ülkenin caddelerinde sokaklarında meydanlarında parklarında özgürce gezebilmelidir. Hiç kimse unutmasın 15 Temmuz darbe girişimi 3'ncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları üçüncü sınıf demokrasiye değil özgürlükçü demokrasiye layıktır. Türkiye tümüyle darbe hukukundan alınmalıdır.

10- Devlet, kinle öfkeyle ön yargıyla yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk içinde yargılanmalıdır. Devletin vakarı bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

10 maddeyi Taksim Manifestosu olarak oylarınıza sunuyorum. Bütün medya mensubu arkadaşlarıma, dünya tarihine geçecek olan Türkiye’nin demokratik anlayışını çekmelerini istiyorum.

Artık çocuklarınıza diyeceksiniz ki 24 Temmuz 2016’da Taksim Meydanı’nda demokrasiye bağlılığımızı, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına bağlılığımızı el kaldırarak onayladık diyeceksiniz.

(Kitlenin ellerini kaldırması üzerine) Hep birlikte bir tarih yazdık. Hep birlikte demokrasiye sahip çıktık. Taksim Manifestosu Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihinde yerini alacaktır. 100 binlerin oyuyla kabul edilen bir manifesto dünyada ilk kez kabul ediliyor.''

MEYDAN HINCA HINÇ DOLDU

Taksim Meydanı'nda son mitingini 5 Haziran 1977'de yapan CHP'nin çağrısı üzerine Taksim Meydanı'nı dolduran vatandaşların 1 milyonun üzerinde olduğu ifade ediliyor.

İZMİR'DEN YÜZLERCE OTOBÜS GELDİ

Taksim Meydanı'ndaki miting için bir firmanın İzmir, Balıkesir ve Eskişehir'den bin 126 otobüsü ücretsiz kaldırdığı öğrenildi.

Alınan bu kararın ardından CHP bir video yayınlayarak vatandaşları mitinge davet etti. Saat 18:00’da başlayacak miting öncesi vatandaşlar alanı doldurmaya başladı. 

galeri-164.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm milletvekillerinin de saat 18.00’de alanda olması bekleniyor.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

Taksim Meydanı'nda düzenlenecek CHP’nin mitingi için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ücretsiz ulaşım sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaptığı yazılı açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımın pazartesi akşamına kadar 24 saat ücretsiz hizmet verecek'' ifadesini kullandı.

laik.jpg

Taksim'de miting hazırlıkları

Miting için hazırlıklar sabahın erken saatlerinde başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler meydana çıkan Tak-ı Zafer, Sıraselviler caddesini bariyerlerle kapattı. Öte yandan Gezi Parkı önünde bulunan sahneye “Cumhuriyete ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz'' yazılı dev pankart asıldı.  “Darbeye Hayır'' pankartlarıyla çevrelenen sahnenin yanı sıra,  meydana vinçlerle Atatürk posterleri ve “Yaşasın Laik Demokratik Türkiye'' yazılı pankartlar da asıldı.

Birleşik Haziran Hareketi ve İstanbul Tabipler Odası da yürüyüşe katıldı.

bhh.pngttb.png

Politika