Cumhuriyet yazarından sitemli özür: "Tamam anlaşıldı; Batman'da üniversite okumamış genç kız yok."

Cumhuriyet yazarından sitemli özür: "Tamam anlaşıldı; Batman'da üniversite okumamış genç kız yok."

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk, tepki toplayan yazısının ardından Facebook hesabı üzerinden bir mesaj paylaşarak Batman halkından özür diledi. Özgentürk mesajında, " "Tamam anlaşıldı. Batman'da ve köylerinde dağa çıkan hiçbir kız yok." dedi.

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk, uzman çavuş Musa Orhan'ın tecavüzüne uğramasının ardından intihar eden İpek Er’den bahsettiği köşe yazısında, bir 'öğretmen dostundan aktardıkları' ifadeler nedeniyle özür diledi. Özgentürk, aldığı tepkilerin ardından ''Bölgede dolaşırken gördüğüm, duyduğum her şey yalanmış'' ifadelerini kullandığı bir yazı paylaştı. Özgentürk'ün paylaşımı şu şekilde: ''Tamam anlaşıldı. Batman halkından özür diliyorum. Batman kayyumla idare edilen bir kent değil. HDP orada kaya gibi sağlam. Kentte ve köylerde dağa çıkan hiçbir kız yok. Analar babalar önce kız çocuklarının okumasına önem veriyorlar. Üniversite okumamış genç kız yok. Herkes sevdiğiyle evleniyor. Tecavüz hiç yok. Kadın cinayeti hiç yok. Resmi kayıtlar yalan söylüyor hiç genç kız ve kadın intiharı yok. İnsanların bir eli yağda bir eli balda. İş için büyük kentlere gideni ara ki bulasın. Ben bölgede dolaşırken gördüğüm, duyduğum her şey yalanmış.Yeniden özür diliyorum.''

NE OLMUŞTU?

Özgentürk’ün ‘Porno çukurunda debeleniyoruz’ başlıklı yazısında Batman’a dair ‘bir öğretmen dostu’ndan aktardığı şu ifadeler tepki toplamıştı: "Buralarda kız çocuklarına hiç değer verilmez, babalar kız çocuklarını çocuktan saymaz, onlar okutulmazlar, mal gibi satılırlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Mirastan onlara hiçbir pay düşmez. Herhangi bir beceri edinmeleri, yaşamlarını kendi ayakları üstünde sürdürmeleri için hiçbir yardım almazlar. Bu durumdaki genç kızların iki seçeneği vardır: Ya dağa çıkmak ya da kentlerinde görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenerek kurtulmak. Bu nedenle pek çok genç kız umutsuzca kendini kandırır, evlilik hayalleri kurar ve ansızın bürokrat, asker bir başka bölgeye tayin olur gider. Çoğu bekâretini kaybetmiş genç kızlar için intihar, bir kurtuluş olur."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika