Cumhuriyet'in 'ETS' ayıbı...

Cumhuriyet eski çalışanları hakkında 'FETÖ delili' olarak ileri sürülen ETS turun reklam ilanı ise bugün Cumhuriyet Gazetesi'nin arka sayfasında yer aldı...

Beşi eski 6 çalışanı EST Tur suçlamasıyla hapse girerken  Cumhuriyet gazetesinin bugünkü arka sayfasında ETS Tur reklamı alması tepki çekti.

Cumhuriyet Davası'nda "örgüte yardım" iddiasıyla verilen beş yıldan az hapis cezaları onanan Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik ve Emre İper istinaf mahkemesinin kararı kesinleşince tekrar cezaevine girdi.  Musa Kart ve Hakan Kara hakkındaki suçlamalardan biri de ETS Tur’dan satın aldığı tatildi. ETS'nin FETÖ ilebağlantısı olduğu iddia ediliyordu.

Musa Kart ve Hakan kara cezaevine girerken ETS turla tatil yaptıkları için suçlandıklarına, ancak ETS turun sahibinin Turizm Bakanı olmasına özellikle dikkat çekmişti.

ETS turun kurucusu olan ve Maxxroyal otellerin sahibi olan Mehmet Ersoy geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanı olmuştu...

DAVADA 'FETÖ DELİLİ' DENİLEN ETS TUR'UN REKLAMI BUGÜN CUMHURİYET GAZETESİNDE YER ALDI...

"Cumhuriyet davasında dün yeniden hapishaneye giren Hakan Kara ve Musa Kart yönelik 'FETÖ' suçlamasının 'delillerinden' birisi bugünkü Cumhuriyet gazetesinin arka sayfasında ilanı yer aldı

AHMET ŞIK'TAN TEPKİ

Eski Cumhuriyet muhabiri ve HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, ETS Tur reklamına tepki gösterdi. Şık şunları yazdı: "Cumhuriyet davasında dün yeniden hapishaneye giren Hakan Kara ve Musa Kart’a yönelik “FETÖ” suçlamasının “delillerinden” birisi bugünkü @cumhuriyetgzt arka sayfasında ilanı yer alan ETS Tur’u telefonla arayıp tatil rezervasyonu yaptırmalarıydı. Şirketin sahibi de bakan yapıldı."

Euronews'e cezaevine girmeden önce konuşan Musa Kart, "Darbeleri fırsat bilerek ne kadar muhalifiniz varsa bu fırsatla, bu vesileyle içeri alırsanız buna hem bizim itirazımız olur, hem dünyanın itirazı olur. Ben 40 yıla yakın süredir karikatür çiziyorum. Pek çok siyasi döneme tanıklık ettim. Pek çok siyasi lidere sert sayılabilecek karikatürler çizdim. Hiçbir yaptırımla karşılaşmadım. Ne yazık ki bu dönem hayat alanımız çok daraldı." diyerek  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında muhalif seslerin bastırıldığını söyledi.

Kart, ETS Tur'dan tatil rezervasyonu yaptırmak için telefon açmasını da 'FETÖ delili' olarak nitelendirilmesine ilişkin şunları söyledi:

'TÜRKİYE'DE TATİL YAPMAK O KADAR DA UCUZ DEĞİLMİŞ'

"Bu iddianameler kitapçıların mizah raflarında yerini aldı. Baktığınızda baştan sona bir mizah şaheseri, başka da birşey değil." diyen Kart, "Savunmamda da söyledim: Deniz manzaralı bir odada üç gün tatil yapmayı beklerken, beton manzaralı bir yerde dokuz ay geçirdim. Bu yaşadığımız, bir rezervasyon hatası olarak kabul edilemez herhalde" yorumunda bulundu.

'ETS PATRONU NASIL KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI OLDU?'

"Bana dediler ki; 'sizin ETS'yi aradığınız telefon bir şüphelinin telefonu. Bir soruşturma var, dolayısıyla irtibatlısınız.' Peki sorulması gereken soru şu: O soruşturma ne oldu?". İlgili soruşturmalarda ETS bünyesinde kullanılan telefonun bir "Fetö" şüphelisine ait olmadığı sonucu çıktıysa, neden dokuz ay içeride yattığı sorusunu soran ve bir özür beklediğini söyleyen Kart, "Eğer tam tersi telefonun bir "Fetö" şüphelisine ait olduğu ortaya çıktı ise ETS patronu nasıl kültür ve turizm bakanı oldu? diyor.

Politika