DAİB Kazakistan ve Kırgızistan'a ticaret heyeti düzenledi

DAİB Kazakistan ve Kırgızistan'a ticaret heyeti düzenledi

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği 12-16 Mart 2023 tarihleri içinde Kazakistan'ın başkenti Almatı ve Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e yönelik yurtdışı pazarlama heyeti gerçekleştirmiş oldu.

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği 12-16 Mart 2023 tarihleri içinde Kazakistan'ın başkenti Almatı ve Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e yönelik yurtdışı pazarlama heyeti gerçekleştirmiş oldu.

Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve DAİB organizasyonuyla Yapı-İnşaat sektöründe etkenlik gösteren firmaların ihracat kapasitelerini ve sürdürülebilir ihracat artışı sağlamak amacıyla 12-16 Mart 2023 tarihlerinde 17 ihracatçı şirket Kazakistan ve Kırgızistan'da etkenlik gösteren alıcılar ile ikili iş görüşmeleri, yerinde şirket, kurum-kuruluş ziyaretleri gerçekleştirmiş oldu.

ATAMEKEN&DAİB İş Forumu

Kazakistan Ticaret ve Sanayi Odaları ve İş Adamları Birliği (ATAMEKEN) ile protokol imzalayan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, iş forumuna, Kazakistan Ticaret ve Sanayi Odaları ve İş Adamları Birliği (ATAMEKEN) Başkanı Auyez Taimbetov, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, tecim heyetine katılım elde eden ihracatçı firmalar ile Kazakistan'da etkenlik gösteren oldukça sayıda iş insanı katıldı.

Kazakistan Ticaret ve Sanayi Odaları ve İş Adamları Birliği (ATAMEKEN) Başkanı Auyez Taimbetov iş forumunda yapmış olduğu konuşmada, "Türkiye'nin Orta Asya ülkeleriyle uzun yıllara dayanan bağları var ve ortak dil, kültür ve zamanı mirasa atıfta bulunarak bölgeyi çoğu zaman "Türk Dünyasının" bir parçası olarak yad ediyoruz." İki ülke arasında dinamik bir şekilde gelişen ticari, ekonomik ve yatırım işbirliğine dikkat çeken ATAMEKEN Başkanı Taimbetov, "Bu ilişkilerimizi daha ileri noktaya taşımak için çalışacağız" ifadesinde bulunmuş oldu.

DAİB Başkanı Ethem Tanrıver ise, "Bizler, konumu ve siyasal duruşu ile Kazakistan'ı, Doğu ve Batı içinde naturel bir kara köprüsü olarak görüyoruz. Karşılıklı ilişkileri şekillendirecek olan İpek Yolu'nun tekrardan canlandırılmasını amaçlayan Yeni İpekyolu Projesini oldukça önemsiyoruz. Söz mevzusu rotanın Türkiye üstündeki en mühim giriş hattı da bizim vazife bölgemizde. "İmzaladığımız bu işbirliği anlaşmasının kağıt üzerinde kalmayarak daha etkili olacağını ve temel amaçlarının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmak olduğunu kaydederek, "Bu iş forumunun düzenlenme amacı da iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması için iş adamlarının karşılıklı görüşmelerini sağlayarak ticari anlaşmaların zeminini hazırlamaktır" dedi.

İşbirliği protokolü, Kazakistan Ticaret ve Sanayi Odaları ve İş Adamları Birliği (ATAMEKEN) Başkanı Auyez Taimbetov ve Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği Başkanı Ethem Tanrıver tarafınca imzalandı. Protokol sonrasında firmalar Almatı'dan gelen yerli iş insanları ile ikili iş görüşmeleri düzenlendi.

Söz mevzusu tecim heyetinin ikinci aşaması, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te devam etti. İhracatçı firmalar ve Kırgız iş adamlarının bir araya geldiği ikili iş görüşmelerinin açılışı öncesinde meydana gelen iş forumu kapsamında Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Temir Sariyev ve Kazakistan Milli Yatırımlar Ajansı Müdür Yardımcısı Nuradil Bayasov, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver ve tecim heyetine katılım elde eden ihracatçı firmalarımız ile Kazakistan'da etkenlik gösteren oldukça sayıda iş insanı katıldı.

Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Temir Sariyev, Türkiye ile ticari ve ekonomik iş birliğinin etken bir şekilde geliştiğini ifade ederek, "Türk iş dünyası; Kırgızistan'da her alanda iş birliği göstererek etken olarak çalışıyor." dedi.

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Tanrıver, "İhracatımızı artırmak ve Türkiye markasını tanıtmak için buradayız, "Kırgızistan'ı takip ediyoruz. Hazırlığımızı çok iyi yaptık. Çok güzel bir ticari işbirliği bekliyoruz." ifadelerini kullandı. Kazakistan Milli Yatırımlar Ajansı Müdür Yardımcısı Nuradil Bayasov ise Kazakistan'ın yatırım potansiyellerine ilişkin yaptığı sunum ile iş forumu katılımcılarını bilgilendirdi.

İş forumunun ardından yapı-inşaat sektöründe faaliyet gösteren 17 ihracatçı firmamız, Kırgızistan'daki alıcı firmalarla iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Yapı-İnşaat sektörünün ihracatını artırmak, ihracat pazarlarını genişletmek ve pazar payını artırmak amacıyla düzenlenen ticaret heyeti kapsamında, 17 ihracatçı firma Kazakistan'da ve Kırgızistan'da faaliyet gösteren 200'e yakın firma ile 500'ü aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. - ERZURUM

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.