Damacana suya da zam geldi: 1 litresi 1 TL'yi aştı!

Damacana suya da zam geldi: 1 litresi 1 TL'yi aştı!

Döviz kurundaki yükseliş ile, enerji, işçilik, nakliyedeki artışları bahene eden damacana su üreticileri de zam yaptı...

19 litrelik damacana içme suyuna da zam geldi. Bu yılın başında 14-15 liraya satılan 19 litrelik damacana su, 20-21 liraya çıktı. 15 litrelik cam damacanalar ise 25 lira oldu. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Başkanı Hüseyin Karamehmetoğlu, ‘'Döviz kurundaki yükseliş ile, enerji, işçilik, nakliyedeki artışlar etkili oldu'' dedi.
Bir su firmasının Bölge Müdürü Birol Cengiz de, “Vatandaş ‘Allah’ın suyuna ne zammı bu?' diye bize soruyor. Bunun kapağı, etiketi, ham maddesi hepsi dolarla… Mazot fiyatları da çok arttı. Doların hızla yükseldiği dönemde müşterilere fiyat bile veremedik. Bu işi yapanlar her gün omuzlarında 80-90 tane damacana taşıyor, çoğu yerde asansör yok, zor para kazanılıyor” dedi.

SUDER Başkanı Karamehmetoğlu, “Yaşanan pandemi sürecinde, dünyada plastik hammadde üretimi azaldı. Taşımacılık maliyetlerinde artış oldu. Döviz kurundaki yükseliş plastik fiyatlarını yükseltti. Ekonomik şartlar nedeniyle fiyat güncellemeleri oluyor. Direndik ama yılın son çeyreğinde fiyat güncellemesi yapmak zorunda kaldık” dedi ve şunları söyledi:

2021 biterken Türkiye’de su pazarı hacminin yaklaşık 10,3 milyar litreye olmasını bekliyoruz. Bunun 5,6 milyar litresi damacana su, 4,7 milyar litresi de PET satışından gelecek. Sektördeki toplam ciro 7,8 milyar TL civarında olacak. 2019 yılında kişi başına düşen yıllık ortalama tüketim 63 litre PET ve cam, 77 litre damacana olmak üzere toplam 140 litre oldu. 2020 yılında yıllık kişi başına ortalama tüketimi 55 litre PET ve cam, 71 litre damacana olmak üzere toplam 126 litre olarak gerçekleşti. 2021'de yıllık kişi başı ortalama tüketimin yaklaşık 55 litre PET ve cam, 68 litre damacana olmak üzere toplam 123 litre olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem