Damat Berat’a soru sormak da yasak

Damat Berat’a soru sormak da yasak

Redhack’in Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Powertrans’ta yönetici olduğu ile ilgili iddialar gündemdeki yerini koruyor. Bakan Albayrak dün İstanbul’da başlayan Dünya Enerji Kongresi öncesi yaptığı ve 10 dakika süren basın...

Redhack’in Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın Powertrans’ta yönetici olduğu ile ilgili iddialar gündemdeki yerini koruyor. Bakan Albayrak dün İstanbul’da başlayan Dünya Enerji Kongresi öncesi yaptığı ve 10 dakika süren basın toplantısında gazetecilerinden soru kabul etmedi. Bakan Albayrak konuşmasının büyük bölümünü Hakkâri’deki terör saldırısına ayardı.

Türkiye’nin enerji mottosunu (share for peace - barış için paylaş) olarak açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ''enerjinin savaş değil, barış vesilesi’ olması gerektiğini savundu.

Arz güvenliğine katkı

İstanbul’daki Dünya Enerji Kongresi’nin (WEC) başlaması öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde, dünyanın dört yanından gelecek katılımcılarla hem ortak projeleri, hem de geleceğe dair işbirliği fırsatlarını değerlendireceklerini dile getirdi. Albayrak, “Tüm paydaşların böylesi bir uluslararası organizasyonda bir araya gelmesi, hiç kuşkusuz önemli bir sinerji sağlayacaktır. Bölgesel ve küresel barışa çok ciddi bir katkı sağlayabilir'' diye konuştu.

Türkiye’nin bölgesinde en uzun süre kesintisiz siyasi istikrara sahip bir ülke olarak Batı ile Doğu arasında enerji köprüsü kurduğunu belirten Albayrak, “Türkiye’nin konumu, Avrupa’nın enerji arz güvenliği Türkiye’den başlar söylemini destekliyor. Türkiye özellikle istikrarsızlığın hüküm sürdüğü kaynak zengini ülkelerde istikrarsızlığı daha da artırmak yerine işbirliğine ve bölgesel barışın huzurun sağlanmasına her zaman olduğu gibi katkı sunmaya devam ediyor. Türkiye enerjide her zaman güvenilir bir partner olmuştur'' dedi.

Liderler buluşacak

Öte yandan Dünya Enerji Kongresi bugün, enerji dünyasının gündemini belirleyecek önemli bir buluşmaya da ev sahipliği yapacak. Bugün saat 13.30 ile 15.30 arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla Liderler Konferansı düzenlenecek.

1100 gazeteci izleyecek

Bugün başlayacak oturumlar ile 13 Ekim Perşembe gününe kadar devam edecek kongreyi 80 ülkeden 300’ü yabancı, yaklaşık 1100 gazeteci izleyecek. 60 oturumun düzenleneceği WEC’da 60’ı bakan düzeyinde olmak üzere 270 konuşmacı, küresel enerji politikalarının geleceğine ışık tutacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika