Darbe davasında ilk itiraf

Darbe davasında ilk itiraf

ÖKK Lojistik Destek Bakım bölümünde görevli olduğunu ifade eden sanık teknisyen eski başçavuş Bekir Kurt, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen eski Kurmay Albay Ümit Bak ve Kurmay Yarbay Mehmet Ali Çelik'in de aralarında...

ÖKK Lojistik Destek Bakım bölümünde görevli olduğunu ifade eden sanık teknisyen eski başçavuş Bekir Kurt, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen eski Kurmay Albay Ümit Bak ve Kurmay Yarbay Mehmet Ali Çelik'in de aralarında bulunduğu 69 sanıklı davanın ikinci duruşmasında savunmasını verdi.

Kurt, şöyle konuştu: "Gülen cemaati veya hizmet hareketi olarak bilenen ve 15 Temmuz'dan sonra terör örgütü olduğunu anladığım FETÖ ile irtibatlıydım. Çocuk yaşta tanıştım. Ortaokul sürecinde, meslek hayatımda kendileriyle görüştüm. En son 12 Temmuz'da görüştüm. 15 Temmuz'a kadar bunun hain bir yapılanma olduğunu bilmiyordum. Görüştüğüm kişilerden hiçbirinde kötülük, art niyet sezmedim. Hiçbir şeklide de benden kanunsuz, beni zora sokacak istekleri olmadı."

Gülen cemaatinin yürüttüğü faaliyetlerin Türkiye'de 2013 yılına kadar takdir edildiğini, yapının bu tarihten sonra terör örgütü ilan edildiğini kaydeden Bekir Kurt, savunmasını şöyle sürdürdü: "Biz en alt kademesiyle görüştüğümüz için bunların kötü bir yapılanma olduğunu fark edemedik. Yapılan haberlerden gördüm ama kendileri 'Bizim 17-25 Aralık süreciyle alakamız yok' dediler. 'Hükümeti devirmeye çalışıyoruz, rahatsızız, operasyonları biz düzenliyoruz' deselerdi ben de terör örgütü olduğuna inanırdım. Ama bize 'polisin operasyonu, bizim dahlimiz yok' dediler."

Cemaatin kötülüğünü görmediği için bağını kopartmadığını ifade eden Kurt, şöyle devam etti: "Tamamen dini ve milli duygularla, dinim adına bilgiler öğrendim. Dini vecibeleri yapmam adına teşviklerde bulundular. Ülkemizin, milletimizin adına yaptıkları faaliyetlere şahit olduk. Bir kişiye gönlünüzü kaptırırsanız, ayıbını görmezsiniz. Küçük yaşta tanıştık, ayıpları, kusurları gözümüze batmadı, ta ki ihanet ettiklerini görene kadar. Bunların bu şekilde bir ihanet şebekesi olduğunu bilmiyordum. Aldatıldık, kandırıldım."

Sanık Kurt, daha önce verdiği ifadelerinde de bu yapının çökertilmesi için bildiklerini anlattığını belirterek, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Duruşmaya darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir, kardeşleri Soner ve Savaş Halisdemir ve ÖKK'da darbeciler tarafından vurularak yaralanan Astsubay İsmail Oğuz, 'müşteki' sıralarında katılıyor.