Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu: Kriz yüzde 100 yerli ve milli

Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu: Kriz yüzde 100 yerli ve milli

Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu:... GP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu “Bugün ekonomimizin yaşadığı kriz yüzde 100 bu iktidarın ürünüdür. Yüzde 100 Ankara’da icat edilmiş bir krizdir” diyerek, Berat Albayrak’a “ ‘Burası çok önemli’ diyen beyler, ekonomide yangın var, çıkın konuşun” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık değerlendirme toplantısında ekonomideki gelişmelere değinerek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yüklendi.

“Koalisyon hükümeti” olarak nitelediği iktidarın ekonomiye ilişkin tutumunu “ciddiyetsiz, basiretsiz ve cahilane” olarak yorumlayan Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomik tabloya ilişkin açıklama yapmadığına dikkati çekti.

“PİYASALARDA KRİZ VİRÜSÜ VAR”

Davutoğlu “Hazine ve Maliye Bakanı krizden bu yana neredeyse bir haftadır ne bir açıklama yaptı ne de ortalıkta göründü. Korona krizi esnasında sağlık bakanının, orman yangınları esnasında orman bakanının susmasını düşünebilir misiniz?. Bundan daha kısa bir süre önce ekonomimizin şaha kalktığını, tarihi bir başarının eşiğinde olduğumuzu anlı şanlı nutuklarla “burası çok önemli” diye ilan eden beyler! Ekonomide bir yangın, piyasalarda bir kriz virüsü var, çıkın ve konuşun!” dedi.

Dövizdeki artışın ardından Berat Albayrak hakkında açılan “Berak Albayrak’ın Yanındayız” etiketine de gönderme yapan Davutoğlu, “Toplumun önüne çıkıp bizzat hesap verme yerine daha önce de örnekleri görüldüğü gibi  sosyal medya kampanyaları ile bakan kurtarma operasyonları için kullanılan akla ziyan bir takım komplocu açıklama yapılıyor” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİYLE KRİZ KAÇINILMAZDI”

 

Davutoğlu şöyle konuştu:

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle birlikte ekonomide ve ülke yönetiminde bir krizin yaşanması adeta kaçınılmaz olmuştur. Aklı başında, liyakat sahibi, ekonomi nedir bilen herkes bu iktidarı uyarıp durmuştur. Bu iktidar liyakat sahibi insanları dinlemek yerine cahil bir grup komplocu, demokrasi düşmanı ve liyakatsiz akla teslim olmuştur. Bir grup rantiyecinin isteklerine teslim olmuştur. Maalesef geçen hafta itibariyle takke düşmüş ve kel açık bir şekilde görülmüştür. Ekonomide, siyasette ve toplumda yaşanan her olayı bir oyun olarak gören bir iktidarla karşı karşıyayız. Yaşadıklarımızın bir komplo filmi olduğunu düşünen bir iktidarla karşı karşıyayız.

“ÜLKEYİ KOMPLO TEORİLERİYLE YÖNETİYORLAR”

Ciddiyetle sorunların üzerine gitmek yerine akla ziyan komplo teorilerle ülkeyi yöneteceğini zanneden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu gidişatın tek sonucu ülkemizin daha fazla refahının kaybolması, vatandaşın daha fazla fakirleşmesi, kaynaklarımızın daha fazla israf edilmesidir.

Korona krizinin başladığı ilk günden bu yana sizlerle ‘Türk ekonomisinin temel sorunları ve çözüm önerileri’ ile ilgili olarak partimizin gölge kabinesinin ekonomi birimi başta olmak üzere ilgili birimlerinin tarafından hazırlanan bilgileri paylaşıyorum.

Alınan kararların, uygulanan politikaların ülkeyi nasıl bir felakete doğru götürmekte olduğunu rakamlarla somut bir biçimde aktarmaya gayret ediyorum. Maalesef çözüm odaklı, sistematik, akla ve bilgiye dayanan tüm uyarılarımıza karşın hükümet yaptığımız açıklamaları görmezden gelmeye devam ediyor.

“EKONOMİMİZ FELAKETE SÜRÜKLENİYOR”

Ekonomideki olumsuz gidişi kendi yaptığı hatalar yerine sürekli ‘küresel piyasalardan gelen döviz ataklarına, sözde dış mihraklara’ bağlamaktan vazgeçmiyor. Koalisyon hükümetinin ekonomimiz gibi üzerine titrememiz gereken bir alanda sergilediği bu ciddiyetsiz, basiretsiz ve cahilane tutum ülkemiz için en büyük tehdittir.

Türk ekonomisi geçmişte de çok ciddi krizler yaşadı.Ancak en azından o dönemlerde iktidarlar beceriksizliklerini kabul ettiler, krizin olduğunu kabul ettiler.Kimisi seçime gitti, kimisinde sorumlular istifa etti. Bugün yeni bir durumla karşı karşıyayız. Ekonomimiz bir felakete sürükleniyor ama iktidar ekonominin ne kadar güçlü olduğundan, iyi yönetildiğinden, şaha kalktığından bahsediyor.

Bu durum artık neredeyse siyasetin değil psikolojinin konusu haline gelmiştir. İktidar sözcülerinin kendilerinin de bu anlattıkları masallara inanmadıklarını elbette biliyoruz. Ama umurlarında değil.

Bu iktidarın dışında Türkiye’de ve dünyada ekonomiden, finanstan, üretimden, ticaretten, sanayiden anlayan herkes yaşadığımız krizi ve nereye doğru sürüklendiğimizi görüyor.

“YİNE AYNI KOMPLOCU AÇIKLAMALAR YAPILDI”

Geçtiğimiz hafta Türk lirasında yeniden yaşanan sert düşüş sonrasında iktidarın tavrı yine değişmedi. Şaşırmadık. Yine aynı komplocu açıklamalar yapıldı. Yine bilindik ezberlerini tekrarladılar.

Dış mihrak, yabancı güçler, gizli odaklar, manipülasyonlar… Soruyoruz kim bunlar, nasıl saldırıyorlar ekonomimize, nereden saldırıyorlar. Cevap yok elbette. Milletin zekasına ve basiretine hakaret eden bu açıklamaların bir tek anlamı var: Biz ülkeyi yönetemiyoruz, biz ekonomiyi yönetemiyoruz, biz artık ciddi ve uzun soluklu hiçbir işi beceremiyoruz. Yazık oluyor bu ülkeye. Yapmayın etmeyin demekten dilimizde tüy bitti ama sizin palavralarınız bitmedi.

Sadece bizler değil aklı başında/muteber tüm ekonomistler sanki aylardır uyarmıyormuş gibi bütün hükümet yetkilileri sosyal medya kampanyaları ile sorunun ana sebebi olan Hazine ve Maliye Bakanını müdafaa etme,

Hatta hiç utanmadan sıkılmadan yeniden sorunları “sözüm ona ülkeye saldıran dış mihraklarla” ilişkilendirme çabasına giriştiler.

“YÜZDE YÜZ YERLİ VE MİLLİ BİR KRİZ”

Bakınız, çok açık bir şekilde söyleyeyim, bugün ekonomimizin yaşadığı kriz yüzde 100 bu iktidarın ürünüdür. Yüzde 100 Ankara’da icat edilmiş bir krizdir.

Evet, baştan aşağı icat edilmiştir. Bir ekonomide yapılmaması gereken ne varsa sorumsuzca yapılmıştır, Bir ekonomide alınmaması gereken ne kadar karar varsa akılsızca alınmıştır. Bir ekonomide görev verilmemesi gereken ne kadar liyakatsiz varsa baş köşelere oturtulmuştur.

“HAR VURUP HARMAN SAVURMANIN KRİZİ”

Yerli ve milli bütün kaynaklarımızı akla ziyan komplo teorileriyle, görülmemiş sistemik yolsuzluk düzeniyle, israfla, kuralsızlıkla, hukuksuzlukla ve adaletsizlikle har vurup harman savurmanın krizidir.

Yıllardır, ekonominin sorunlarını, kadroların acizliğini, politikaların yetersizliğini, akıl-dışı/tek merkezli yönetim tarzının yol açtığı sıkıntıları bir kenara bırakıp her zamanki hamaset diline sarıldılar.

"Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu: Kriz yüzde 100 yerli ve milli" haberi, 10 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 10 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu: Kriz yüzde 100 yerli ve milli haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Davutoğlu, iktidarı kendi söylemi ile vurdu: Kriz yüzde 100 yerli ve milli 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 08 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 19:21 İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 85'e çıktı!
 2. 18:55 Beşiktaş Emlakjet, sahasında yapacakları bir sonraki Fenerbahçe Beko maçını seyircisiz oynayacak
 3. 18:24 Borsa günü düşüşle tamamladı
 4. 18:09 Metin Öztürk'ten Süper Kupa açıklaması: Kupa varsa aday değil, sahibiyiz
 5. 18:00 Game of Thrones yaratıcısı George R. R. Martin House of Dragon hakkında konuştu
 6. 17:55 FIBA, olimpiyatlara daha fazla takımın katılmasını istiyor
 7. 17:36 THY hava koşulları sebebiyle 18 seferini iptal etti
 8. 17:21 ABD'de kritik istihdam verileri açıklandı
 9. 17:00 Disney+ sahibi değilseniz sevindirici bir haberimiz var
 10. 16:56 Diyarbakır Adliyesi'nde kavga: Fırlatılan damacana polisin burnunu kırdı
 11. 16:55 Galatasaray'ın rakibi Kopenhag, galibiyeti unuttu
 12. 16:33 Rade Krunic'in Fenerbahçe'ye maliyeti ortaya çıktı
 13. 16:03 Cinayet mi, İntihar mı? Zihinsel Becerilerinizi Kullanarak Viral Vakayı Bir Dakikada Çözün
 14. 16:00 Contra: Galuga Operasyonu İçin Bilgiler tazelendi
 15. 15:53 Dünya gıda fiyatları kasımda değişmedi
 16. 15:04 Yerel ve ulusal gazetelerin satış fiyatının alt sınırı güncellendi
 17. 15:00 COD: Mobile , 11. Sezon: Siren Song’da efsanevi sıcaklığı getiriyor
 18. 14:50 Meteorolojiden kuvvetli yağış ve kar uyarısı
 19. 14:47 Nevşehir merkezli 76 ilde "dolandırıcılık" ve "rüşvet" operasyonunda 11 şüpheli adliyede
 20. 14:46 Rusya: NATO ile 3. Dünya Savaşı'na dönüşebilecek doğrudan çatışma tehdidi var
Politika Haberleri