Davutoğlu’ndan AKP iktidarına çok ağır sözler!

Davutoğlu’ndan AKP iktidarına çok ağır sözler!

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı röportajı köşesine taşıdı.

 

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'a gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İŞTE SAYMAZ'IN YAZISI

Eski Başbakan, SÖZCÜ'ye verdiği özel söyleşide, Instagram'dan istifasını sunan Berat Albayrak'ı ekonomiyi bilmemekle suçlarken, Merkez Bankası'nın yeni kararları ile Türkiye'nin faiz cenneti haline geleceğini ve faiz lobisinin yüzünün güldüğünü savunuyor. Davutoğlu, “İktidarda kişilik bölünmesi var. Zaten Türkiye'deki problem siyasi değil psikolojik. İktidardaki herkes çift kişilikli yaşıyor. Aynı gün üç maskeyle dolaşıyorlar” diyor.

ALBAYRAK ELEŞTİRİSİ

– Bülent Arınç'ın açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?

Berat Albayrak'ın istifasının etkisi olmuştur. Şu görüldü: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en son feda edilebileceğini düşündüğü kişi bile feda edildi.

– Bu ne ifade ediyor?

Bakın, Tayyip Bey diyor ki “Geleceğimiz Avrupa'dadır.” Dört yıl önce vize muafiyeti hakkını kazanmıştık. Gümrük Birliği revize edilecekti. 6 milyon Euro gelecekti. Tayyip Bey 6 milyar geldi mi, hep sordu da vize muafiyetini sormadı. O günlerde beni Alman ajanlığıyla suçladılar. Kim vardı bunun arkasında? Başbakanı Alman ajanlığıyla suçlama gücünü kim, kimden alır? O gün (Erdoğan) en yakın arkadaşını, ona karşı kurulan komployu bilir ve teşvik ederken kim için yaptı bunu?

– Kim için yaptı?

Devletin ikinci adamı kim oldu? Binali Yıldırım varken, işini çözmek isteyenler kime giderdi? Berat Albayrak'a giderdi.

– Albayrak, ikinci adam mıydı?

AK Parti'nin de hükümetin de. Düşük profilli başbakan niye istendi? Yüksek profilli bir bakan olsun diye. Neden peki? Çünkü nepotizm. Akraba kayırmacılığı. 2-3 hafta öncesine kadar cumhurbaşkanı yardımcısının ne dediğini merak etmezdik. Ama Albayrak ne der, herkes merak ederdi. Çünkü o konuştuğunda, Cumhurbaşkanı'nın damadı konuşuyordu. Ben izin vermezdim

DÖRT KATEGORİ VAR

– Neye izin vermediniz?

Bir bakanın, diğer bakanlardan üstün konum kazanmasına. Kendi bakanlığı dışında işe karışmasına. Başka idarelere talimat vermesine. Bir ay öncesinde kabinede dört kategori bakan vardı. Biri, bakanlar üstü bakan. Berat Albayrak. İkinci kategori siyasi geçmişi olanlar. Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu. Güçleri, tabanları olmasından geliyor. Siyaseti biliyorlar. Sosyal ağları var. Üçüncü kategori, şirketi ve mesleği olanlar. Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Sağlık ve Ticaret bakanları. Bunlar dönecekler işlerine. Akılları hep orada. Dördüncü kategori, bürokrasiden gelenler, tabanı ve gücü olmayanlar. YAZININ TAMAMI İÇİN

TIKLAYIN

   

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika