Davutoğlu'ndan Demirtaş açıklaması: Ben istifa ettikten sonra tutuklandı, benim sorumluluğumda değil

Davutoğlu'ndan Demirtaş açıklaması: Ben istifa ettikten sonra tutuklandı, benim sorumluluğumda değil

Kulislerde yeni bir parti kurma hazırlığı içinde olduğu söylenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan

Kulislerde yeni bir parti kurma hazırlığı içinde olduğu söylenen eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında "Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil. Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok" dedi. Davutoğlu başkanlık sistemini de eleştirerek AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elindeki gücün Türkiye'nin "temel yapılarına zarar verdiğini" ve ülkedeki "siyasi kurumların zayıflamakta olduğunu" dile getirdi.

Financial Times'tan Laura Pitel'e konuşan Davutoğlu, "AKP bir zamanlar adalet, özgürlük, düşünce ve ifade özgürlüğüne değer verirdi. Ancak son üç yılda gözlemlediğim kadarıyla hayatımız boyunca saygı duyduğumuz bu temel değerler göz ardı ediliyor" dedi.

Hâlâ bir AKP üyesi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, partide reform yapılması için bir "sorumluluk hissettiğini ancak "çok umutlu olmadığını" söyledi. Pitel, Davutoğlu'nun kuracağı konuşulan yeni parti için bir takvimin belirlenmediğini aktardı.

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Pitel, eski başbakanın Türkiye'nin şu anki dış politikasının mimarı olmakla eleştirildiğini ve muhalefetteki bazı isimlerin Davutoğlu'nun başbakanlığı bıraktığı zaman insan hakları ile ifade özgürlüğüne sert engeller koyulmuş olduğunu söylediğini yazdı. Davutoğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere, "Ben birçok gazeteciyi korudum. Fikirlere ve entellektüel özgürlüğe saygı duyulması gerektiğini söyledim" diye yanıt verdi.

DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

Edirne Cezaevi’nde yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında da konuşan Davutoğlu, "Demirtaş ben istifa ettikten 6 ay sonra tutuklandı, bu benim sorumluluğum değil" dedi ve ekledi: "Bu yasal bir süreç, yapabileceğim bir şey yok".

Politika