Davutoğlu’ndan Erdoğan’a çağrı: Dişli iddialarına sessiz kalmamalı

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a çağrı: Dişli iddialarına sessiz kalmamalı

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminde yargılanan Mehmet Dişli konusunda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sessiz kalmaması

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminde yargılanan Mehmet Dişli'nin MİT raporuna rağmen emekli edilmemesi konusunda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sessiz kalmaması gerektiğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, parti yöneticileriyle birlikte 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde Demokrasi Şehitleri Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun anıt mezarlarını ziyaret etti.

'SESSİZ KALMAMALI' ÇAĞRISI

Ziyaretin ardından açıklama yapan Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan Mehmet Dişli’nin MİT raporuna rağmen emekli edilmemesi açıklamasının MHP lideri Devlet Bahçeli’nin FETÖ suçlamasına yanıt olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Bize böyle bir itham karşısında susmak yakışmaz. Sayın Cumhurbaşkanı böyle itham karşında sessiz kalamaz, kalmamalı” dedi.

Yassıada’nın, Demokrasi ve Özgürlük adası olarak açılmasına değinen Davutoğlu, Başbakan olduğu dönemde projeyle ilgili ilk adımı attığını hatırlatarak,  “Bugün Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak Yassıada açılacak. Demokrasi ve özgürlük, sadece müzeler veya hatıralar üzerinden değil, demokrasi ve özgürlük insan haklarına saygılı demokrasiyi tahkim etmek, insan hak ve özgürlüklerini korumakla mümkün olur” dedi.

AÇILIŞA DAVET EDİLMEDİ

Davutoğlu, kendisinin açılışa davet edilmediğinin de altını çizerek ‘böyle bir günde projeye katkı sunmuş bir başbakanın davet edilmesinin devlet geleneğinin gereği’ olduğunu belirtti.

27 Mayıs mahkemelerinin aldığı kararların tümden geçersiz sayılmasını sağlayacak bir yasal düzenleme gerektiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

“27 Mayıs yargılamaları, Yassıada yargılamaları hukuk sistemimize kara bir dönem olarak geçmiştir. Artık çok geçmeden bir daha böyle bir yargılamanın olmaması için, bir daha sizi isteyen buraya getiren irade böyle istiyor denmemesi için, bu ülkede, 27 Mayıs sonucunda, Yassıada mahkemeleri ile ortaya çıkan kararların, tümden yok sayacak, bir TBMM kararına ihtiyaç vardır. Çünkü o günkü darbe sadece rahmetli şehidimiz Adnan Menderes’e değil bütün bir TBMM’ye oradaki iradeye dönük olarak gerçekleşmiştir. TBMM acilen toplanarak, bu kararların tümüyle geçersiz sayılacağı ve bu kararlardan doğan hak ihlallerini tazmin edecek, telefi edecek karar almalıdır. Türkiye’de darbe girişiminin hiçbir zaman baki olamayacağını etkisinin kalıcı olamayacağını, göstermelidir. Biz Gelecek Partisi olarak bunun takipçisi olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika