Davutoğlu’ndan flaş asgari ücret çıkışı!

Davutoğlu’ndan flaş asgari ücret çıkışı!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Asgari ücret tartışmalarını resmi yüzde 24’lük TÜİK enflasyon verisi üzerinden tartışmak fakirin azalan ekmeğinden yapılacak hırsızlıktır" ifadelerini kullandı.

 

Eşi Sare Davutoğlu’nun koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkanı, sağlık durumunun iyi olduğunu ve hastalıktan kurtulduğunu söyledi. Davutoğlu, partisinin asgari ücret konusunda görüşlerini, "Bundan sonra vatandaşın cebine doğrudan girmesi gereken asgari ücret net 3,300 TL" olarak açıkladı. Ekonomi verilerine ilişkin bilgiler paylaşan Ahmet Davutoğlu, “Bu şartlarda asgari ücrete en düşük ücret gözüyle bakmak doğru değil” dedi. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"SARE HANIMIN GENEL DURUMU İYİ"

"Bu arada maalesef dün akşam bu konuşmayı hazırlarken eşim Sare Hanımın yaptırmış olduğu testin de pozitif çıktığı bilgisini aldık. Genel durumu iyi. Onun için de sizlerden dualarınızı istirham ediyorum. Ayrıca hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza, yüce Allah’tan rahmet geride kalanlara sabır diliyorum."

"TÜİK ENFLASYONU ÜZERİNDEN TARTIŞMAK..."

AK Parti-MHP koalisyonu ülkemizi üç yılda yoksulluğu milletimizin yaşam biçimi haline getirmiştir. Gelecek Partisi olarak özenli bir çalışma ile vatandaşlarımızın derdine derman olmasa da en azından bu zam yağmuru altında biraz daha korunaklı hale gelebilmeleri için asgari ücret çalışması yaptık. Bu şartlarda asgari ücrete artık sadece “en düşük ücret” olarak bakmak doğru değildir. Asgari ücretlinin reel geliri düşerken, oluşan korkunç işsizlik nedeniyle, asgari ücretlinin üzerindeki ekonomik yük ve sosyal sorumluk artmıştır. Toplumun geniş kesimlerini daha yakından ilgilendiren gıda enflasyonunun son 1 yıllık artışı yüzde 21’yi geçip, üretici enflasyonu yüzde 23’e ulaşıp yeni fiyat artışları yaratmaya gebe iken, asgari ücret tartışmalarını resmi yüzde 24’lük TÜİK enflasyon verisi üzerinden tartışmak fakirin azalan ekmeğinden yapılacak hırsızlıktır.

''ERDOĞAN BU VAHİM TABLONUN HESABNI NASIL VERECEK?'

Kıymetli arkadaşlar esnafı “bankaların” kapısına bırakıp gidenler affedilir mi? Faiz lobisi argümanları ile hamasi nutuklar attıktan sonra esnafı faiz canavarına mahkum eden Sayın Erdoğan bu vahim tablonun hesabını nasıl verecek? Nisan-Mayıs aylarında verilen kredilerin geri ödemesi için banka kapılarında yüzde 20-25 faizle ne yapacağını şaşırmış esnafa dişe dokunur herhangi bir destek açıklamadılar. Kamu alacakları için ilan edilen yeniden yapılandırmadan faydalanmak isteyenlere, esnafın mevcut vergi ve primlerini bile ödeyemediğine bakmadan, Ocak ve Şubat ayında hemen ilk taksitleri yatırma şartı getirdiler.

ESNAF İÇİN 8 MADDELİK ÖNERİ

Bu çerçevede Gelecek Partisi olarak daha salgının başında, esnafımız için hazırladığımız önerilerimizi güncelleyerek tekrar hatırlatıyoruz; 1- Esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz gibi genel giderlerinin yarısı salgın süresi sonuna kadar devlet tarafından üstlenilmeli, yarısı için de 1 yıl ödemesiz ve faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır. 2- Geliri olmayan işletmelerin tüm vergi ve sigorta yükümlülükleri salgını sürecinin bitimine kadar durdurulmalıdır. 3- Tüm işletmeler için kira stopajları salgın dönemi boyunca kaldırılmalıdır. 4- 17/04/2020 tarihinden sonra işe girmiş̧ ve/veya ücretsiz izne gönderilmiş̧ çalışanların da 7244 sayılı kanun kapsamına alınarak Nakdi Ücret Desteğinden faydalanması sağlanmalıdır. 5- Salgın süreci kapsamında SGK prim ödemesi tahakkuk ettirilmemiş̧ çalışanlar için emekliliğine ilişkin sigorta priminin devlet desteğine alınması ile emeklilikte gün kaybının önüne geçilmelidir. 6- Aynı şekilde işverenler için de salgın sürecindeki BAĞ-KUR primleri hibe destek kapsamına alınmalıdır. 7- Vatandaşlarımızın 7256 sayılı yasa kapsamına giren borçlarının ödeme başlangıç̧ tarihleri 1 yıl ertelenmeli ve 60 eşit taksite bölünerek ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. 8- Maliye e-haciz işlemini 1 yıl boyunca uygulamamalıdır. 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamındaki alacaklara ilişkin icra takipleri de durdurulmalıdır.

"BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN?"

Milletimiz adına bu zor günlerde doğrudan Sayın Cumhurbaşkanına bir kez daha sesleniyorum. Asgari ücreti, vergilerini de tekrar düzenledikten sonra net olarak 3.300 TL’ye muhakkak çıkarınız. Sağa sola, yandaş müteahhide, israf yatırımlarına, çarçur ettiğiniz kaynaklarımıza dağıttığınız rakamlara göre 3 bin 300 TL devede kulaktır. 2021 senesinde ümidimiz; milyonlarca asgari ücretlerinin 3,300 TL net ücret ile girmesi ve vergi yükünden kurtulması, kaderine terk edilmiş Esnafımızın ise en azından şu salgın süreci sonlanana kadar nefes alabilmesidir."    

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika