'Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığına olumlu bakıyor'

'Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı adaylığına olumlu bakıyor'

HDP'nin muhalefetin ortak bir adayda anlaşamaması durumunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda seçimlerde aday göstereceği söyleniyor. Selahattin Demirtaş'ın adaylık için yeşil ışık yaktığı öğrenildi.Cumhuriyet'ten...

HDP'nin muhalefetin ortak bir adayda anlaşamaması durumunda cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda seçimlerde aday göstereceği söyleniyor. Selahattin Demirtaş'ın adaylık için yeşil ışık yaktığı öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, cumhurbaşkanı seçiminde HDP olası ikinci tura kalacak adaya destek verilmesi konusunda görüş birliği içindeyken, birinci turda güçlü bir aday çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda muhalefet partilerinin ilk tur stratejilerine göre esnek davranılabileceği ifade ediliyor. Birinci turda ortak bir adayda anlaşılamaması durumunda HDP’de birinci tur için aday olarak Selahattin Demirtaş’ın ismi öne çıkıyor.

HDP’de seçim stratejisinin belirlenmesi amacıyla dün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı düzenlendi. Yarın Kadın Meclisi, çarşamba günü de Parti Meclisi (PM) toplantıları yapılacak. Bu toplantıların ardından HDP’nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ve partinin nasıl bir yol haritasıyla 24 Haziran’a gideceği belirlenmiş olacak.

'DEMİRTAŞ OLUMLU BAKIYOR'
Muhalefetin ortak bir adayda anlaşamaması durumunda ise partinin birinci turda seçimlere güçlü bir adayla gitmesi bekleniyor. Bu durumda Edirne Cezaevi’nde tutuklu durumdaki Selahattin Demirtaş’ın ismi öne çıkıyor. Demirtaş’a bu kapsamda avukatları aracılığıyla aday olup olmayacağı konusunda bazı mesajların iletildiği ve Demirtaş’ın da aday olmaya olumlu baktığı ifade ediliyor. Demirtaş’ın adaylığının önünde hukuken şu an hiçbir engel bulunmuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem