Demirtaş Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesinden destek istedi

Demirtaş Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesinden destek istedi

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesine bir mektup yazdı. Demirtaş mektubunda 12 Aralık 2018 tarihinde görülecek davası için Le Monde''dan davayı yerinde izlemelerini ya da dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmalarını istedi.

Edirne Cezaevi’nde İki yılı aşkın süredir tutukluğu süren HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransa’da yayımlanan Le Monde gazetesine bir mektup yazdı. Demirtaş mektubunda 12 Aralık 2018 tarihinde tutuklu yargılandığı davanın duruşmasının görüleceği bilgisini paylaşarak, Le Monde’dan, davayı yerinde izlemelerini ya da dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmalarını istedi.

Demirtaş’ın mektubunda özetle şu ifadeler yer aldı: 

“Size bu mektubu iki yıldır yasadışı bir şekilde tutulduğum yüksek güvenlikli cezaevinden avukatlarım aracılığıyla gönderiyorum. Şu ana kadar partim HDP’ye mensup beş bine yakın kişi aynı amaçla tutuklandı. Halen 58 belediye başkanı ve 9 milletvekili de benimle birlikte cezaevindedir. Düşünceyi açıklama özgürlüğümüz, siyaset yapma hakkımız, Kürt kimliğimiz nedeniyle uğradığımız açık ayrımcılık ve kişi güvenliğimiz nedeniyle bugün de ben sizlerden destek ve dayanışma talep ediyorum. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde uluslararası dayanışmanın hayati derecede önemli olduğuna olan inançla sizin de elinizden gelen her türlü çabayı göstereceğinizi umuyor, diliyorum. 12 Aralık 2018 tarihinde tutuklu olduğum davanın duruşması yapılacak ve üç gün sürecek. Mümkünse davayı yerinde izlemenizi veya tüm imkanlarınızla bu dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmanızı çok önemsiyorum.”

Politika