Demirtaş: İmkanlar kısıtlı hücrede miting yapsam...

Demirtaş: İmkanlar kısıtlı hücrede miting yapsam...

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, adaylığının duyurulmasının ardından seçimleri ve gündemdeki konuları değerlendirdi.Mezopotamya Ajansı’ndan Hayri Demir’in sorularını, avukatları...

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, adaylığının duyurulmasının ardından seçimleri ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hayri Demir’in sorularını, avukatları aracılığıyla yanıtlayan Demirtaş, cezaevinde olmasına karşın seçimden kazançlı çıkacaklarını söyledi.

Demirtaş, “Dışarıdayken de hiçbir şekilde iktidar karşısında avantaj veya avantaya sahip değildik. Girdiğimiz her seçimi, devlet olanaklarını sınırsız ve fütursuzca aleyhimize kullanan AKP’ye rağmen başarıyla tamamladık. Bunun tek sırrı ise halkın öz gücüdür. Bu seçimi de öz gücümüzle çalışarak, başarıyla atlatacak ve kesinlikle kazançlı çıkacağız'' dedi.

''SEÇİM, GENÇLERE VE KADINLARA EMANET’

“Cezaevlerinde imkan adına hiçbir şey yok'' diyen Demirtaş, “Ama en küçük fırsatı bile halkın mücadelesine katmak için elimden geleni yapacağım. Hücre arkadaşım Abdullah Zeydan ile birlikte, gece gündüz kafa yorup dışarıya destek olmaya gayret edeceğiz. Ama her zaman olduğu gibi, bu seçim de gençlere ve kadınlara emanettir. Harikalar yaratacaklarından zerre kadar kuşkum yok'' diye konuştu.

''EN KÜÇÜK İMKANI KULLANACAĞIM’

Cezaevinden seçim kampanyasını nasıl yürütmeyi planladığı sorulan Selahattin Demirtaş, “Kampanya merkezi ve sorumluluğu HDP Genel Merkezi’ndedir. Onların yapacağı planlamaya, imkanlar ölçüsünde katkı sunmaya çalışacağım. Mesajlarım ve mektuplarımla dışarıya ulaşmak dahil, en küçük imkanı kullanacağım. Ama dediğim gibi imkanlar sınırlı. Hücrede miting yapsam en fazla 1 kişi katılabiliyor'' yanıtını verdi.

''DİRENEREK BÜTÜN ENGELLERİ AŞARIZ’

Seçim kampanyasına yönelik engelleme bekleyip beklemediğine dair soru üzerine Demirtaş, “Yapmaya çalışacaklar. Fakat içeride, dışarıda direnerek bütün engelleri aşarız. OHAL’in kendisi bile başlı başına bir engeldir. Yani dışarısı da özgür bir ortam değil ki. Yine de hem yasaklara hem engellere karşı kararlı bir tutum sergilenirse hepsi aşılacaktır'' dedi.

İkinci tura kalacağına inandığını dile getiren Demirtaş, “İkinci tura kalacağız. Buna yürekten inanıyorum. HDP’nin beşinci kuruluş gecesine gönderdiğim mesajda, ''HDP iktidara gelebilir’ dediğimde bunu ütopik bir temenni zannedenler, bugün bu ihtimalin ne kadar güçlü olduğunu eminim daha iyi görüyorlardır. Seçimi biz kazanacağız, herkes hesabını ve planını buna göre yaparak, kendi coşkusuyla çalışmalara katılmalıdır'' ifadelerini kullandı.