Demirtaş'a hapis istemi! Avukatları salondan çıkartılmak istendi!

Demirtaş'a hapis istemi! Avukatları salondan çıkartılmak istendi!

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2013 yılındaki Nevruz’da yaptıkları konuşmaları nedeniyle haklarında ''örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan...

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2013 yılındaki Nevruz’da yaptıkları konuşmaları nedeniyle haklarında ''örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın 5. duruşması bugün İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Demirtaş'ın, duruşmaya SEGBİS'le katılmayı reddetmesi üzerine mahkeme heyeti Demirtaş'ın duruşmaya katılmamasına rağmen mütalaaya geçmek istedi. Demirtaş'ın avukatlarının buna itiraz etmesi üzerine mahkeme başkanı avukatların salondan çıkartılmasını istedi. Avukatlar salondan çıkmayı reddedince mahkeme heyeti salondan ayrıldı. Savcı, Demirtaş ve Önder hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 5'er yıla kadar hapis cezası istedi.

'DEMİRTAŞ ATKISI YASAK'
İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 5'inci duruşması Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görüldü. Demirtaş’ın katılmadığı duruşmada Önder hazır bulundu. HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Erol Dora, Hüda Kaya ve İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticilerinin de katıldığı duruşmayı uluslararası bir heyet izledi. Cezaevi dışında, boynunda Demirtaş atkısı olan birinin boynundaki atkı, 'Cezaevi mıntıkasında yasak' diye alındı.

MAHKEME HEYETİ SALONU TERKETTİ
Duruşma başladıktan hemen sonra mahkeme başkanı, savcının mütalaasını sunmasını istedi. Sanık avukatları ise buna itiraz etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı, avukatların duruşma düzenini bozduğu iddiasıyla mahkeme salonundan çıkarılmasına karar verdi. Askerler avukatların etrafını sararken mahkeme heyeti cüppelerini bırakarak salondan çıktı.

5 YIL HAPİS İSTEMİ
Durumu protesto eden avukatlar ve duruşmayı izlemek için gelen vekiller de salonu terk etti. Ardından mahkeme heyeti içeriye geldi. Mütalaasını açıklayan savcı, Demirtaş ve Önder'e ''örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ
Mahkeme heyeti ise, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada SEGBİS ile hazır edilmesine karar verdi. 8 Haziran tarihine ertelenen duruşma Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde görülecek.

HDP’nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olacağı belirtilen Demirtaş hakkında bugünkü davada savcının mütaalasını açıklaması durumunda, bir sonraki duruşmada karar çıkabilir. HDP’nin Demirtaş ceza alsa da almasa da 4 Mayıs’ta Demirtaş’ın adaylığını açıklaması bekleniyor.

DAVANIN GEÇMİŞİ
17 Mart 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen Newroz kutlamasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sebahat Tuncel ile Sırrı Süreyya Önder konuşma yapmış, aynı mitingde konuşma yapan Tuncel hakkında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ''Propaganda yapmak’ iddiasıyla açılan dava beraat ile sonuçlanmıştı. Ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Demirtaş, Önder ve Tuncel'in dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığına başvuruda bulunmuş, yapılan başvuru 25 Haziran 2014 tarihinde Bakanlıkça, hangi suçun oluştuğu belirtilmediği için iade edilmişti. Bunun üzerine savcılık bir kez daha hazırladığı fezlekede ''propaganda’ suçunun işlendiğini ileri sürerek, tekrardan fezlekeyi Adalet Bakanlığına göndermiş ancak savcılık tekrardan hazırladığı fezleke de bu kez ''örgüt kurma’ suçlaması yöneltilmişti. 9 Ekim 2016 tarihinde hazırlanan iddianamede Demirtaş ve Önder hakkında ''propaganda’dan dava açıldı. 3 gün sonra ise aynı konuşmaya dair başka bir ''propaganda’ iddiası ile iddianame hazırlandı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yetkisizlik kararı verilerek, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.