Demirtaş'a ödül vermeye gelen Fransız heyet gözaltına alındı ve geri gönderildi

Demirtaş'a ödül vermeye gelen Fransız heyet gözaltına alındı ve geri gönderildi

Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a edebiyat ödülü vermek üzere Türkiye’ye gelmek isteyen Michel Laurent ve Sylvie Jan İstanbul Havalimanı’nda 40 saat gözaltında tutulduktan sonra ülkelerine...

Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a edebiyat ödülü vermek üzere Türkiye’ye gelmek isteyen Michel Laurent ve Sylvie Jan İstanbul Havalimanı’nda 40 saat gözaltında tutulduktan sonra ülkelerine geri gönderildi.

Cezaevinde “Seher” adlı hikâye kitabı kaleme alan ve kitabı çeşitli dillere çevrilen Demirtaş, 10 Şubat’ta Emmanuelle Colas Yayınevi tarafından verilen ve Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan “Montluc Direniş ve Özgürlük” ödülüne layık görülmüştü.

SEHER KİTABI, ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Ödülü Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a teslim etmek üzere yayınevi tarafından görevlendirilen Michel Laurent, 18 Mart’ta geldiği İstanbul Havaalanında, “ülkeye girişinin yasaklandığı” gerekçesiyle Türkiye’ye alınmadı. Laurent ile birlikte ödülü vermek için Türkiye’ye gelen Sylvie Jan’ın ise, Laurent’ı yalnız bırakmaktan korktuğu için Türkiye’ye giriş yapmadığı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat