Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Erdoğan keşke Gezi Parkı'nda gezebilseydi

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Erdoğan keşke Gezi Parkı'nda gezebilseydi

6'lı masaya ilişkin konuşan Uysal: Bundan sonra daha somut kararlar alacağımız toplantılar olacak

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Central Park gezisine ilişkin olarak "Gönlümüz arzu eder ki; Sayın Erdoğan Central Park'ta böyle gezerken keşke Gezi Parkı'nda gezebilseydi. Kuğulu Park'ta gezebilseydi. Ama baskıcı rejim ve yöneticileri öyledir" dedi.

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal, Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah'ın konuğu oldu.

Altılı Masa'ya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uysal, "Çok formel bir, prosedürel bir toplantı düzeni yok. Neticede insani hukuklarımız da var. Geçmişte beraber siyaset yapmış, karşı karşıya da gelmiş masa etrafında siyasi liderler de var. Aslında zaman içerisinde hep şuna inanırım, aynı fikirde olmanız yetmez duygudaşlığı ortaya çıkarmanız lazım ki bir enerji ortaya çıksın. Bu masanın varlık sebebi de orasıdır. 20 yılda muhatap olduğumuz hukuksuzluklar, usulsüzlükler, yolsuzluklar ve her birimizin nefes sahasının daraltılmış olması demokrasi, hukuk temelinde bir araya gelme mecburiyetini ortaya çıkardı. Bu mecburiyetin fotoğrafıdır Türkiye'de" dedi.

Toplantıda yaptıkları değerlendirmelerin paylaşabilecekleri kısımlarını kamuoyuyla paylaştıklarını belirten masada can alıcı gündemi de konuştuklarını belirtti ve "Önümüzdeki dönemle ilgili artık en kritik eşiğindeyiz, bundan sonra daha somut kararlar alacağımız toplantılar olacaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın Central Park görüntülerini yorumlayan Uysal,  "Çok önemli bir görüntü. Gönlümüz arzu eder ki; Sayın Erdoğan Central Park'ta böyle gezerken keşke Gezi Parkı'nda gezebilseydi. Kuğulu Park'ta gezebilseydi. Ama baskıcı rejim ve yöneticileri öyledir. Batı'ya gittiklerinde bir meşruiyet kavgasıyla daha yumuşak davranırlar. 20 yıl önce böyle değildi Sayın Erdoğan, fotoğraf kendisini tekzip ediyor. Gezi Parkı'nı hatırlıyoruz. Şu görüntüleri orada vermiş olsaydı bunlar yaşanır mıydı? Türkiye'de bir travmaya dönüşür müydü?" diye konuştu. 

Uysal'ın bazı sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Altı lider ortak aday olmayabilir. Ne olur o zaman?

"Matematiksel olasılıklar üzerinden gitmem açıkçası. Sürecin tarif ettiği bir gerçeklik var bunun dışına düşmemek gerekir. Her birimiz o sorumluluk duygusuyla ilerliyoruz. Zaten Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yüzde 50+1 dengesini kurarken temel bir varsayımı vardı o da; muhalefetteki siyasi partilerin aralarında çok derin fikir ayrılıkları var ve hiçbir şekilde bir araya gelemez. Ama Türkiye'nin şartları bir araya getirdi ve bir arada durmak durumundayız. Israrla bir şeyin altını çiziyorum; Türki demokrasisinin en zor sınavıyla karşı karşıyayız. Türkiye ya demokrasi rayında ilerleyecek"

6 lider ortak aday konusunda anlaşmak durumunda lakin olur da anlaşamazsa B planınız nedir?

"İşin bir tabiatı var eğer bir ortak aday çıkmıyorsa partilerin varlığı da yürütmeye taliptir. Her siyasi partinin genel başkanı doğal olarak Cumhurbaşkanı adayıdır. Ama Türkiye'nin tarihi şartlarının bizi mecbur ettiği bir gerçeklik var o da ortak aday. Kararlılıkla bu masa bu iradeyi ortaya koydu. Yine koyacağına inanıyorum."

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika