Deniz Baykal'dan harekat yorumu: Hayırlı olsun, siyaset başarısız olunca iş askere kalıyor

Deniz Baykal'dan harekat yorumu: Hayırlı olsun, siyaset başarısız olunca iş askere kalıyor

Suriye'nin kuzeyine yönelik harekatla ilgili, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan CHP'nin eski lideri Deniz Baykal "Siyaset ve diploması başarısız olunca

Suriye'nin kuzeyine yönelik harekatla ilgili, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan CHP'nin eski lideri Deniz Baykal "Siyaset ve diploması başarısız olunca iş askere düşüyor" dedi.

Saygı Öztürk’ün köşesinde yer verdiği bilgilere göre göre; uzun bir hastane döneminden sonra şimdi evinde dinlenen Baykal, Suriye harekatının başlaması üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla aradı.

Baykal’ın harekatla ilgili ilk sözünün “Hayırlı olsun” olduğunu aktaran Öztürk, Baykal’ın şunları söylediğini aktardı:

“Askerimizin, harekatı nokta hedeflere göre planlaması çok isabetli olmuş. Askerimizin Allah yardımcısı olsun. İnşallah kayıp vermeden görevlerini tamamlayıp dönerler. Harekatta sivil kayıplar olmaması da önemli. İnşallah bundan sonra da öyle devam eder. Bir defa siyaset ve diplomasi başarısız kalınca iş askere düşüyor.

Bunun bedelini de millet ödüyor. Ama yeni bir durum var: Dost ve müttefik ülkenin siyasi başarısızlığının bedelini biz ödüyoruz. Bundan sonrası için harekatı yüzümüzün akıyla tamamlamamız, bunun için de sivil ölümlere karşı harekatı dikkatli sürdürmemiz gerekiyor.”

Harekatın süresini, hedeflerini iyi seçerek kayıplara yol açmadan tamamlanması gerektiğini belirten Deniz Baykal; “Harekat başarıyla tamamlanırsa, Türkiye bölgede önemli bir güç noktasından yola çıkıp daha belirleyici olabilir. Suriye ile ilişki dahil bölgede etkisi ve ağırlığı daha da artar. İnşallah bu iyi planlanır, siyasi ve diplomasi hatalarına sürüklenmeden bu güç bölgeyi yönlendirmeyi başarırız. Çok alınacak dersler var. Dost ve müttefik ülkenin hatalarının bedelini biz ödüyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika