Deniz koruma alanları Dünya'nın geleceğini kurtarabilir

Deniz koruma alanları Dünya'nın geleceğini kurtarabilir

2021 Dünya Okyanus Günü, Dünya'daki çevresel bozulmaya karşı umut verici bir stratejiye dikkat çekti: 30x30 stratejisi.

Okyanuslar ekonomiye güç veriyor, milyarlarca insana yiyecek sağlıyor, oksijenimizin yarısını üretiyor ve küresel iklim sistemini düzenliyor.

Dünya'nın okyanuslarına ihtiyacımız var ama okyanuslarımız çok büyük bir baskı altında.

Çözüm 30x30

Önerilen çözüm 30x30 stratejisidir. Yani, 2030 yılına kadar Dünya okyanuslarının %30'u ile kara ve iç suların %30'unun korunma altına alınması. Bütün bu stratejinin toplamına 30x30 adı verilmekte ve bilim insanları 30x30 çağrısında bulunmakta.

Çağrının amacı; hava ve su kalitemizi korumaya yardımcı olmak; besin kaynağımızı, sağlığımızı, balıklarımızı ve diğer vahşi yaşamı korumak; ve vahşi yaşamın kitlesel yok oluşlarını önlemek.

Deniz koruma alanları, karalardaki millî parkların bir benzeri olarak tanımlanabilir. Bu alanlar, ticari balıkçılık ve petrol, doğalgaz sondajı gibi madencilik uygulamalarından kaynaklanan ek baskılar olmadan okyanus yaşamının toparlanıp gelişebileceği güvenli sığınaklar sağlar.

Yeni bir küresel ortaklık

Şimdiden bazı ülkeler bu hedef doğrultusunda bir küresel ortaklık ilan ettiler. Şu âna kadar katılan ülkeler ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Şili ve Kosta Rika.

Türkiye şu an için bu ittifakta bulunmuyor. Fakat Türkiye, bir okyanus ülkesi olmasa da 30x30'un iç sularla ilgili kısmına neden katılmasın? Marmara Denizindeki müsilaj sorunu, Türkiye'nin de deniz koruma alanlarına ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.

30x30 destek vermek için Dünya Okyanus Günü dilekçesini siz de imzalayabilirsiniz. Dilekçeye gitmek için buraya tıklayın.

Kaynak:CleanTechnica

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji