Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz beraat etti

Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz beraat etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Binası’na geçen yıl düzenlenen saldırıda öldürülen Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz "örgüt propagandası yaptığı" gerekçesiyle 4 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti.

Geçen yıl 17 Haziran'da HDP İl Başkanlığı'na gelen eski sağlık çalışanı Onur Gencer (27), partide çay servisi yapan annesi rahatsız olduğu için yerine bir günlüğüne çalışan Deniz Poyraz'ı tabancayla vurarak öldürdü. Silah sesleri ile adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polisin çalışması ile Gencer, yakalanarak gözaltına alındı. Onur Gencer, daha sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Poyraz'ın babasına soruşturma

Gencer'in 'tasarlayarak kasten öldürme', 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme' ve 'siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme' suçlarından yargılanmasına devam edilirken, olaydan birkaç gün sonra verdiği röportajda kullandığı ifadeler nedeniyle öldürülen Poyraz'ın babası Abdulillah Poyraz hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede Poyraz hakkında 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan 4 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Poyraz'ın babası Abdulillah Poyraz hakkında açılan davanın ikinci duruşması bugün Bayraklı'da bulunan İzmir Adliyesi 15'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya baba Poyraz ile avukatları katıldı.

Duruşmada Poyraz'ın avukatları, Deniz Poyraz'ın dosyasına bakan savcı ile babasının hakkında iddianame hazırlayan savcının aynı olmasına dikkat çekerek, Deniz'i katleden sanığın ifadesi bile alınmamışken babaya ceza istenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Evladını yitiren bir babanın taziye sırasında söylediklerinden kaynaklı yargılanmasının doğru olmadığını vurgulayan avukatlar, bu durumun hem hukuka hem de vicdana aykırı olduğunu belirterek beraat talep etti.

Avukatların ardından bir önceki duruşmada verdiği mütaalayı tekrarlayan savcı, baba Poyraz'ın cezalandırılmasını istedi. Davada kararını açıklayan mahkeme heyeti ise Abdulillah Poyraz'ın beraatine karar verdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı