Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer yeniden hakim karşısında

Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer yeniden hakim karşısında

İzmir’de bulunan HDP İl binasında Deniz Poyraz‘ı silahla vurarak öldüren Onur Gencer’in yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün görülecek.

İzmir’de 17 Haziran 2021 yılında bir günlüğüne annesinin yerine HDP İl Başkanlığı’na çay servisi yapmak için giden Deniz Poyraz, eski sağlık çalışanı Onur Gencer tarafından silahla vurulup öldürülmüştü. Gencer, polis tarafından yakalanarak gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

SARJÖRÜ BOŞALTTIĞI TESPİT EDİLDİ

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, Gencer’in, saldırıyı Amerikan yapımı ‘Ruger’ marka 9 mm tabancayla gerçekleştirdiği, şarjördeki 10 mermiyi de ateşlediği belirtildi. Olaydan sonra Gencer’in üzerinde veya çantasında başka ateşli silah bulunmadığı belirtildi. Eski sağlık personeli olan Gencer’in poligonda silah eğitimi aldığı, sanığın 17 Haziran 2020 ile 17 Haziran 2021 tarihleri arasında olay yeri olan bölgede farklı zamanlarda toplam 115 kez telefon sinyalinin tespit edildiği, sanığın bölgede 24 kez bulunduğu da iddianamede yer aldı. Gencer’in olaydan 1 gün önce sosyal medyadan HDP’li oldukları öne sürülen kişilerle tartıştıklarını ve şehit polislere hakaret edenlere karşı paylaşım yaptığını söylediği de iddianamede yer buldu. İddianamede sanığın, HDP il binasının üst katında bulunan İngilizce kursuna gitme bahanesiyle binayı gezdiğini ifade ettiği belirtildi. Toplanan deliller ışığında Gencer hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıl hapis cezası talep edildi. İddianame, İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Geçen yıl 29 Aralık’ta görülen ilk duruşmada yaşanan gerginlik sonrası mahkeme başkanı, bugün için tarih vermişti.

Yapılacak ikinci duruşma öncesi İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Deniz Poyraz’ın yakınları ve partililer de katıldı.

“SALDIRI AYNI ZAMANDA HDP’YE YAPILDI”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bugün burada Deniz Poyraz arkadaşımızın katledilmesi ile ilgili davanın ikinci duruşması için bulunuyoruz. Deniz Poyraz arkadaşımız 17 Haziran’da katledildi. O kurşunlar, onun mücadeleci bedenine yöneldi. Kanı akıtıldı lakin saldırının tek hedefi o değildi. Saldırı aynı zamanda HDP’ydi. Saldırı aynı zamanda demokratik siyaseteydi, demokrasi, barış mücadelesineydi. O kurşunlar barışı, demokrasiyi hedef almıştı. Arkasında güçlü ve örgütlü bir plan vardı. Sistemli bir cinayet hazırlanmıştı. Belki de onlarca kişinin katledilmesi hesaplanmıştı. O gün orada Deniz Poyraz bulunuyordu. Ona kıydılar ve aramızdan aldılar. Gözdağı vermek istediler lakin hiçbirini bu zamana kadar bu tür saldırılarla başaramadılar” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika