Denizli’de halkının tepkileri üzerine Avdan Termik Santrali projesi iptal edildi

Denizli’de halkının tepkileri üzerine Avdan Termik Santrali projesi iptal edildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Doğa hakları mücadelesinde Denizli bugün tarih yazdı. Denizli’de doğa kazandı, yaşam alanları kazandı” dedi.

Denizli halkının tepkileri üzerine Avdan Termik Santrali projesi durduruldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Doğa hakları mücadelesinde Denizli bugün tarih yazdı. Denizli’de doğa kazandı, yaşam alanları kazandı” dedi.

Denizli’nin Tavas ve Kale ilçeleri sınırlarında yapılması planlanan ve uzun süredir gündemde olan Avdan Termik Santrali projesi, halktan gelen tepkiler üzerine durduruldu. Yaşam alanları, su kaynakları ve tarım alanları açısından tehdit içeren Avdan Termik Santrali projesinin durdurulması kararını değerlendiren CHP Doğa Haklarından Sonumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “Doğa hakları mücadelesinde Denizli bugün tarih yazdı. Nihai ÇED raporu sonrasında bölgedeki 6 muhtarımızla birlikte yurttaşlarımız Bakanlığa itiraz ettiler. Denizli ve ülke kamuoyunda büyük bir baskı yarattılar. Bu başarının gerçek sahiplerini tebrik ediyoruz. Tüm Denizli halkına hayırlı olsun. Denizli’de doğa kazandı, yaşam alanları kazandı. Bu yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlarımız kazandı” dedi.

'Darısı diğer termik santrallere'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeyi mevzuata aykırılık gerekçesiyle sonlandırdığı bilgisini paylaşan Karaca, şu çağrıyı yaptı:

“Projenin Nihai ÇED raporuyla ilgili itirazlarımızı kamuoyuyla paylaşırken, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na Dipsiz Göl, Salda gibi örnekleri hatırlatarak uyarıda bulunmuştuk. Uyarılarımızın netice alması bizler ve ülkemiz açısından olumlu bir gelişmedir. Darısını, halihazırda çalışan ve proje aşamasında olan diğer termik santrallar için diliyoruz. Bu vesileyle, Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nı fosil yakıtlardan vazgeçmeye, adil dönüşüm ve iklim adaleti bağlamında doğa dostu enerji kaynaklarını tercih etmeye davet ediyoruz.”

İsveç’te George Floyd için gösteri düzenlendi

ABC GAZETESİ TWİTTER

Etiketler :

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Son Dakika Haberleri