Deprem bölgesi Hatay'a giden sağlıkçı: Çok ciddi bir sistemsizlik, dehşet bir malzeme kısıtı var; su yok, mazot yok, antibiyotik çok kısıtlı

Deprem bölgesi Hatay'a giden sağlıkçı: Çok ciddi bir sistemsizlik, dehşet bir malzeme kısıtı var; su yok, mazot yok, antibiyotik çok kısıtlı

"Buranın insan kaynağından çok daha fazla tıbbi yardıma ihtiyacı var"

Pazartesi (6 Ocak) sabaha karşı saat 04.17'de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde ve saat 13.24'te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay illerinde büyük yıkıma neden oldu. En şiddetli yıkımın yaşandığı ve yardıların en geç gittiği Hatay'a giden bir sağlıkçı bölgede tedavi için ilaç yokluğu olduğundan bahsetti.

Sosyal medyada da yayılan videoda "Sağlık personeli konusunda hiçbir sıkıntı yok. Ancak çok ciddi bir sistemsizlik, dehşet bir malzeme kısıtı var" diyen sağlıkçı, "Burada su yok, mazot yok, yiyecek bir şey yok. Antibiyotik çok kısıtlı. Serum fizyolojik damar yolu açma imkanımız çok kısıtlı. İşin aksi gibi hiçbir şekilde hastayı buradan sevk edemiyorsunuz. Bize verilmiş numaralar var, arıyoruz telefonları açmıyorlar, Whatsapp’la yazın diyorlar, yazıyoruz geri dönüş olmuyor" diye durumu anlattı. 

Sağlıkçı, "Buraya insan kaynağından çok daha fazla tıbbi yardıma, mazot, su gibi, hatta burada çalışan personel için mobil tuvaletler gibi şeylere çok acil ihtiyaç var" diye seslendi.

Hatay'da deprem bölgesinden video yayımlayan sağlıkçının açıklaması şöyle:

"Şu an Hatay Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bahçesindeyiz, saat 6 gibi buraya geldik ve hemen kayıtlarımızı yaptık ve ilgili çadırlarda göreve başladık. Ancak burada Türkiye’nin her yerinden gelen çok sayıda sağlık personeli var. Beyin cerrahından ortopediğine kadar. Sağlık personeli konusunda hiçbir sıkıntı yok. Ancak çok ciddi bir sistemsizlik, dehşet bir malzeme kısıtı var. Burada su yok, mazot yok, yiyecek bir şey yok. Antibiyotik çok kısıtlı. Serum fizyolojik damar yolu açma imkanımız çok kısıtlı. İşin aksi gibi hiçbir şekilde hastayı buradan sevk edemiyorsunuz. Bize verilmiş numaralar var, arıyoruz telefonları açmıyorlar, Whatsapp’la yazın diyorlar, yazıyoruz geri dönüş olmuyor.

Pelvis fraktürü, İntra kranial hemolojisi olan, pnömothorax olan hastalar o şekilde yatıyor. Ve elimizde sadece intraket, serum fizyolojik ve birkaç parça da Metahidazator çözelti antibiyotik var. Bunun dışında hiçbir şey yok maalesef ki.

Bu nedenle buraya insan kaynağından çok daha fazla tıbbi yardıma, mazot, su gibi, hatta burada çalışan personel için mobil tuvaletler gibi şeylere çok acil ihtiyaç var."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.