Deprem bölgesinde 'manevi rehberlik' yapıyorlarmış! Hizbullahçı vakıftan çocuklara din dersi!

Deprem bölgesinde 'manevi rehberlik' yapıyorlarmış! Hizbullahçı vakıftan çocuklara din dersi!

Hizbullah üyeliği ve yöneticiliğinden gözaltına alınmış kişilerden oluşan Umut Kervanı Vakfı'nın depremzede küçüklere din dersleri verdiği öğrenildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonrasında bölgede Menzil Cemaati ve Hizbullah’a yakınlığıyla malum bazı dernek ve vakıflar, ‘yardım’ adı altında propaganda faaliyeti yürütüyor.

Yeni Yaşam Gazetesi’nden Tolga Balcı’nın haberine nazaran, Emniyet Müdürü Gaffar Okan, Yazar Konca Kuriş ve yüzlerce kişinin katledilmesinin bizzat faili olan Hizbullah’a yakın vakıf ve dernekler de bu süreçte zelzele bölgesinde oldukça etken durumda. Bu yapılanmalardan biri de Hizbullah’a yakınlığı ile malum Umut Kervanı adındaki vakıf.

Çocuklara dini dersler veriyorlar

Vakfın sosyal medya hesabı üstünden ‘depremzede küçüklere içsel rehberlik desteği sağlıyoruz’ şeklinde bir paylaşım yapılmış oldu. Paylaşımda Kahramanmaraş’ta bir ilkokulda çekilmiş olduğu anlaşılan bir fotoğraf de dikkat çekiyor. Fotoğrafta küçüklere işaret parmaklarını kaldırtılarak “tekbir” çektirildiği anlaşıyor.

Umut Kervanı olarak Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen küçüklere içsel rehberlik desteği sağlıyoruz. pic.twitter.com/A8hg1lOlYk

— Umut Kervanı Vakfı (@umutkervanivkf)

March 6, 2023

Umut Kervanı yöneticileri Hizbullah üyeliğinden yargılanmış

Yeni Yaşam'da yer alan habere nazaran, vakfın başkanından yöneticisine hepsi Hizbullah üyeliğinden yargılanmış. Twitter adreslerinden yaptıkları paylaşımlarla da bu çalışmalarının propagandasını icra eden vakfın mütevelli heyeti üyeleri, yönetim kurulu ve başkanı Hizbullah davalarında gözaltına alınıp silahlı terör örgütü üyeliğinden tutuklanmış adlardan oluşuyor.

Vakfın Başkanı Cengiz Kurtaran da Hizbullah üyeliği sebebiyle gözaltına alınıp tutuklananlar içinde. Milliyet’te yer alan habere nazaran 1998 senesinde meydana getirilen Elazığ şehir merkezindeki bazı cami ve çevrelerinde ufak küçüklere karşı yaptıkları propaganda yapıldığı yönünde alınan bilgiler doğrultusunda düzenlenen operasyonda tutuklandı. Kurtaran, 2011 senesinde Hizbullah üyelerinin özgür bırakıldığı yıl cezaevinden çıktı.

Vakfın mütevelli heyetinde yer alan adlar de Hizbullah üyeliği sebebiyle gözaltına alınıp tutuklanmış.

Ayrıca Umut Kervanı Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyeleri de Hizbullah üyeliği sebebiyle gözaltına alınan adlardan oluşuyor. Bunlardan biri ise taraftarlarının kendisine molla diyerek seslendiği Cemal Çınar. Çınar, Hizbullah’ın yönetici ekibiyle beraber yargılandığı davada 2013 senesinde beraat etmişti. Çınar ile beraber yargılananlar içinde Hizbullah tetikçileri Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin ve Sait Şahin benzer biçimde adlar de var. Bu adlar ‘örgüt yöneticiliğinden’ hapis cezaları aldı.