Deprem öncesi alınacak önlemler hasar ve kayıpları en aza indiriyor

Deprem öncesi alınacak önlemler hasar ve kayıpları en aza indiriyor

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, zelzele öncesinde alınacak önlemlerin hasar ve can kayıplarını en aza indireceğini söylemiş oldu.

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, zelzele öncesinde alınacak önlemlerin hasar ve can kayıplarını en aza indireceğini söylemiş oldu.

Prof. Dr. Kaya, AA muhabirine, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin oldukça sayıda binanın yıkımına ve binlerce insanoğlunun ölümüne niçin bulunduğunu anımsattı.

Depremden en azca hasarla ve kayıpla ayrılmanın yolunun zelzele öncesinde alınacak önlemlerden geçtiğini özetleyen Kaya, bireysel ve kurumsal tedbirlerin önemine vurgu yapmış oldu.

Türkiye'de depremlerin olmaya devam edeceğini ve bu mevzuda farkındalığın artırılması icap ettiğini dile getiren Kaya, şu şekilde devam etti:

"Hem bireysel hem kurumsal önlemler olmalı. Kişisel olarak evde ulaşılması kolay bir yerde zelzele çantası bulunmalı. Bu çantanın içinde eğer olmazsa olmazların başlangıcında su ve konserve benzer biçimde yiyecek geliyor. Depreme yönelik olarak aile fertleri mümkün bir afette ne yapacakları mevzusunda öncesinden konuşmaları gerekiyor. Deprem anında yaşam üçgeni sağlayacak alanlar tespit edilmeli. Yaşam üçgeni, mümkün bir yıkımda enkazdan sağ çıkmayı sağlayacak bir boşluk oluşturuyor. Bu boşluğu azca ezilip, hacmi daha azca azalan eşyalar oluşturur. Başımızı ve iç organlarımızı koruyacak şekilde 'çök-kapan-tutun'u gerçekleştirmeliyiz. Bunun yanı sıra depremin hemen ardından gördük ki, afette ilk müdahaleyi yapacak kişiler bizleriz. Bu anlamda sertifikalı ilk yardım ve arama kurtarma eğitimi almak çok önemli. Gönüllü sayıları artırılmalı ve kurslara katılarak bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı."

Kaya, yapısı ve üzerine kurulu olduğu zemin özelliklerinin, binanın, depremi ne kadar hasarla atlatacağını belirlediğini ifade etti.

Binaların, gerekli zemin etütleri yapılarak uygun tekniklerle inşa edilmesi gerektiğine dikkati çeken Kaya, mevcut binaların da deprem riskine karşı analiz edilmesi uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Kaya, şunları kaydetti:

"Deprem bilincinin artırılması gerekli. Sık aralıklarla tatbikatlar yapılması çok önemli. İnsanlar alışkanlık haline getirdikleri şeyleri deprem anında daha rahat uygulayabilir. Deprem anında yaşam üçgeni oluşturarak kendimizi korumalıyız. Sarsıntı anında asla asansör veya merdivenlere koşmamak gerekli. O esnada ne olacağını bilemeyiz. Sarsıntıların sakinleşmesinden sonra dışarı çıkılmalı. Dışarı çıkmadan ilk şok atlatıldıktan sonra doğal gaz ve elektriğin kapatılması ve yangın riskinin ortadan kaldırılması gerekli."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.