Depremde yıkılan mahallelerinin başka yere taşınmasını istiyorlar

Depremde yıkılan mahallelerinin başka yere taşınmasını istiyorlar

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin vurmuş olduğu Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Kozluca Mahallesi Büyük Sokak'taki evlerin yüzde 80'i yıkıldı.

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin vurmuş olduğu Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Kozluca Mahallesi Büyük Sokak'taki evlerin yüzde 80'i yıkıldı. Depremde 1 kişinin öldüğü mahallenin muhtarı Vedat Akgün, yerleşim yerinin heyelan bölgesinde bulunduğunu belirterek, "Artık bu yıkıntı üstünde yeni bir köy inşa etmenin anlamı yok, güvenli bir alanda yeni yaşam alanı oluşturmak istiyoruz" dedi.

Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Kozluca Mahallesi Büyük Sokak'ta evlerin yüzde 80'i, 6 Şubat'taki depremlerde yıkıldı, 1 şahıs yaşamını yitirdi. Evlerin enkazında kalan 200 küçükbaş hayvan da öldü. Deprem esnasında dağlardan kopan kaya parçaları, kayısı bahçelerine kadar yuvarlandı.

Muhtar Vedat Akgün, zelzele felaketinin peşinden 1100 kişinin yaşamış olduğu 160 haneli mahallenin taşınmasını istedi. Mahallede, Büyük Sokak'taki evlerin büyük bölümünün yıkıldığını özetleyen muhtar Vedat Akgün, "Sokakta bulunan evlerin 55'i tamamen yıkıldı. Geri kalanlar da ağır hasarlı. Depremde oldukça büyük zarar gördük. Bir an ilkin köyün taşınması icap ettiğini düşünüyorum. Depremin peşinden buradaki mahalle sakinlerimizi tahliye ederek değişik illere yolladık. Köyümüzün daha güvenli bir noktaya taşınmasını istiyoruz. Yıkılan evlerimizin yerine yenisinin yapılması, bir dahaki depremde gene acı yaşayacağımıza işaret ediyor. Biz güvenli bir alan olması için köyün taşınmasını istiyoruz" diye konuştu.

Mahalleli de zemin etüdü meydana getirilen değişik bir bölgeye taşınmaları için yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.