Depremden kurtulup geldikleri bursa'da evlendiler

Depremden kurtulup geldikleri bursa'da evlendiler

KAHRAMANMAŞ'ta meydana gelen depremlerde, Hatay'da ailesi ile beraber yaşamış olduğu evin balkonundan atlayarak, çöken binanın enkazında kalmaktan kurtulan Mustafa Girente (26) ile kız arkadaşı Güldez Taştekin (26), yerleştikleri Bursa'nın İnegöl ilçesinde dünyaevine girdi.

KAHRAMANMAŞ'ta meydana gelen depremlerde, Hatay'da ailesi ile beraber yaşamış olduğu evin balkonundan atlayarak, çöken binanın enkazında kalmaktan kurtulan Mustafa Girente (26) ile kız arkadaşı Güldez Taştekin (26), yerleştikleri Bursa'nın İnegöl ilçesinde dünyaevine girdi. Depremzede çiftin düğün harcamaları, ilçedeki yardımseverler tarafınca karşılanırken, nikahlarını ise Belediye Başkanı Alper Taban kıydı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde Hatay'ın Antakya ilçesinde çöken apartmanın balkonunda atlayarak kurtulan Mustafa Girente, ailesi ve 6 senedir beraber olduğu kız arkadaşı hemşire Güldez Taştekin ile Bursa'nın İnegöl ilçesine gelmiş olarak yeni bir yaşam kurdu. Yardımseverlerin desteğiyle ev tutan ve ilçeye yerleşen Girente ile Taştekin, evlenmek istediklerini söyleyince düğün hazırlıkları başladı. Çift nikah başvurusunda bulunurken, yardımseverler tarafınca düğün organizasyonu yapılmış oldu. Genç çifte bir ev tutularak, mobilyaları ve eşyaları da alındı. Kız isteme töreni ve kına gecesi yapılmış oldu. Sabah Hamamlı Mahallesi'ndeki evden konvoyla alınan gelin, nikah dairesine getirildi. Çiftin nikahını İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban kıyarken, damat Mustafa Girente ilçe adetlerine nazaran sandalyenin üstüne çıkarak 'Evet' yanıtını verdi. Çift, balayı için ise Oylat Kaplıcalarına gönderildi.

Deprem esnasında Mustafa Girente'nin ailesi ile beraber yaşamış olduğu evde konuk bulunduğunu söyleyen gelin Güldez Taştekin Girente, o anları şu şekilde söyledi:

"Aslen Diyarbakırlıyım, üniversiteyi bundan 6 yıl ilkin kazanmıştım. 6 senelik bir ilişkim vardı. Depremi ben de yaşadım. Benim akrabalarım Diyarbakır'da. Mustafa ile nişanlı gibiydik. Onlarla yaşıyordum. Ben de o sırada oradaydım. Kötüydü, oldukça yakın arkadaşlarımı kaybettim. Dün, 'İyi geceler' dediğime, sabah 'Günaydın' diyemedim. İnegöl'e geldik. Hiç bu şekilde bir şey beklemiyorduk. Ölümün olduğu bu dünyada niye erteliyoruz diye düşündük açıkçası. Nikah zamanı aldığımızdan ailemizin hiçbir şekilde haberi yoktu. Sonra teşekkür mahiyetinde, İnegöl'den tanıştığımız insanoğlu Sanem abla ve Nedim ağabey olmak suretiyle bizlere bu şekilde sürprizler yaptılar. Gelinlik, damatlık her şeyimizi evimize varana kadar yaptılar. Çok teşekkür ederim İnegöl halkına. Gerçekten gittiğimiz her mağaza o kadar içten ve samimiydiler ki anlatamam. Acımıza ortak oldular. Yürekten teşekkür ederim" dedi.

Damat Mustafa Girente de 'Bizim gözümüzden akan yaşa ortak oldukları için, İnegöl halkına oldukça teşekkür ederiz. Biz Hatay Antakya'dan geliyoruz. 6 Şubat'taki depremden sonrasında 2 gün Antakya'da kaldık, sonrasında buraya İnegöl'e yerleştik. Burada İnegöl halkı bizlere kenetlendi, bizlere sarıldı, bizlere haiz çıktılar. Biz bu mevzuda minnettarız' diye konuştu.

'GÖZÜMÜZDEN AKAN YAŞA ORTAK OLDULAR'

Depremden ilkin nişan hazırlıkları yaptıklarını söyleyen Girente, 'Hatay'da birlikteydik, nişan programımız vardı. Araya zelzele benzer biçimde bir yıkım girince biz de bunu ertelemeye karar verdik. Burada ailemizden habersiz nikah zamanı aldık. Biz İnegöl halkına teşekkür mahiyetinde 2 abla ve ağabeyimizi nikah şahidi yapmak istedik. Onlar da bizlere sürpriz maksadında, düğün masrafımızdan tutun her şeyimize kadar karşıladılar. Allah razı olsun onlardan bizi noksan hissettirmediler. Bizim yaralarımızı sarmaya çalıştılar, Allah razı olsun onlardan. Gözümüzden akan yaşa ortak oldukları için İnegöl halkına teşekkür ederiz. Bizim evimiz 4 katlıydı. Giriş kattaki komşumuz 6 saat enkazda kaldı. Onun haricinde evimiz yıkıldı. Evimizdeki yıkım yavaş sürdüğü için biz balkondan atladık. Bunun haricinde ailemizden amcamızı kaybettik. Ailemizden bir tek amcamızı kaybettik fakat onun haricinde çevremizdeki arkadaşlarımızdan 8'ini kaybettik. Üzücü bir afet yaşadık. Bir yanımız hala orada. Sonuçta memleketimiz, toprağımız, doğup büyüdüğümüz yer. Elbet döneceğiz" ifadelerini kullandı. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.