Depremle ilgili beste yaptılar, konsere geleceklerden bilet yerine yardım paketi isteyecekler

Depremle ilgili beste yaptılar, konsere geleceklerden bilet yerine yardım paketi isteyecekler

BURSA'da Nilüfer Kadın Korosu Derneği üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden bölgedeki hanımlar için giyim dikip, depremzede öğrenciler için de burs vermeye başladı.

BURSA'da Nilüfer Kadın Korosu Derneği üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden bölgedeki hanımlar için giyim dikip, depremzede öğrenciler için de burs vermeye başladı. Depremle ilgili bir de beste icra eden dernek üyeleri, düzenleyecekleri konsere giriş için bilet satmak yerine, izleyicilerin depremzedeler için bir paket getirip, konser salonuna girmesini kararlaştırdı.

Dr. Aysel Gürel'in 2005'te kurduğu, yaşları 45 ile 75 içinde değişen ve asla müzik eğitimi almamış kadınlardan oluşan Nilüfer Kadın Korosu Derneği'nin üye sayısı, 200'e ulaştı. Çoğu emekli olan koro üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden bölgede yaşayanlar için harekete geçti. Bir araya gelen üyeler, dernekte kumaşlardan çeşitli hanım giysileri dikmeye başladı. Topladıkları bağışlarla depremzede üniversite öğrencilerine burs da veren dernek üyeleri, depremle ilgili bir de beste yapmış oldu. Bestede, 'Hatay benim, Kilis benim, Diyarbakır benim, Şanlıurfa benim, Adıyaman benim, Osmaniye benim, Kahramanmaraş benim. Acılara yaşanıyor olsa da umutlar yeşeriyor hayatlarda. El ele beraber, aynı yolda. Türkiye'm tek yürek, kol kola' sözlerine yer verildi. Yazılan bestenin seslendirileceği 21 Mayıs'ta düzenlenecek olan konserde dernek, garip bir bilet sistemi oluşturdu. Konsere biletle değil, depremzedeler için yardım malzemesi getiren kişilerin gireceğini belirten şef Aysel Gürel, gelen paketlerin bölgeye ulaştırılacağını söylemiş oldu.

Yaşanan yıkım sebebiyle kederli olduklarını dile getiren Aysel Gürel, "Depremin başladığı günden itibaren koro arkadaşlarımız, bireysel olarak da ihtiyaç duyulan katkılarımızı yaptık. Normalde üniversite öğrencilerine burs veriyoruz. Bunun yanı sıra depremzede üniversite öğrencilerine de burs vermeye başladık. Daha sonrasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde koro olarak konser veriyorduk. Konserlerimiz hep keyifli geçiyordu. Bu yıl konser vermeyelim, bunun yerine kız kardeşlik dayanışmasıyla 'Hayata Yeniden' projesini başlatalım istedik. Amacımız, bilhassa zelzele bölgelerinde yaşayan kız kardeşlerimizin hakikaten ihtiyacı olan malzemelerin temini ve onlara gönderilmesi mevzusunda Dağcılık Federasyonu Sınır Tanımayan Dağcılar Grubu'nun o bölgeyi ziyaret edip bizlere ilettiklerine nazaran gereksinim malzemeleri, şalvar, etek, pijama, iç çamaşırı gereksinimleri bulunduğunu söylediler. O andan itibaren koro arkadaşlarımızla beraber 8 Mart'ta bir çabalama başlattık. Arkadaşlarımızın getirdikleri yardımlarla, meydana getirilen kumaş yardımıyla elbise dikiyoruz. Öncelikli gayemiz zelzele bölgesindeki hanımlarımıza bir hanım paketi hazırlayarak, onlara elimizle ulaştırmak. Bursa'ya da 20 bin depremzede geldiğini öğrendik. Onları da ziyaret edeceğiz" dedi.'BİLETLERİMİZ PARAYLA SATILMAYACAK'

21 Mayıs'ta Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde depremzedeler yararına bir konserleri olacağını belirten şef Gürel, "Her paket bir bilet' adı altında bir çabalama yaptık. Biletlerimiz parayla satılmayacak. Konsere gelen her seyirci bir depremzede yararına getireceği paketle katılacak. Bu konserimizde, depremden etkilenen 11 ilin türkülerini seslendireceğiz. Koromuzdaki arkadaşlarımız halk dansları oynayacaklar. Farklı bir konserle insanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Bir şarkımız var, 'Hatay benim, Kilis benim' sözleriyle başlıyor. Konserimize, 11 ilin de sözlerinin geçmiş olduğu bu şarkıyla başlayacağız. Amacımız, insanlarda farkındalık oluşturmak ve depremi unutturmamak. Bu farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz. Tüm Bursalıları konserimize bekliyoruz" diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.