Depremzede çocuklar için 'kaçırıldı' endişesi

Depremzede çocuklar için 'kaçırıldı' endişesi

Aileler beyaz bir otomobilin çocuklarını götürdüğünü ve bir daha ulaşamadıklarını söylüyor

Cumhuriyet Gazetesinde Sena Tufan imzası ile gösterilen habere nazaran; Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden ihmaller zinciri sebebiyle yitirilen canların yasını tutarken bir taraftan da kayıpların akıbetini sorguluyor. Çocukların tarikatlara teslim edildiğine ilişkin iddialar peş peşe gündeme yansırken evlatlarına ne bulunduğunu bulmak için çalmadık kapı bırakmayan acılı ailelere iktidardan doyum edici bir izahat gelmiş değil.

‘ÜMİDİMİZİ KESMEK ÜZEREYİZ’

Aileler ise beyaz bir otomobilin çocuklarını götürdüğünü ve bir daha ulaşamadıklarını söylüyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri de beyaz otomobil iddiasından haberdar olduklarını sadece teyit edemedikleri için işlem yapamadıklarını belirtiyor.

Adıyaman’da yaşayan Funda Öznacar, 12 yaşındaki yeğeni Hira Nur Tümsavaş’ın bir an ilkin bulunmasını istiyor. Öznacar, zelzele olduğu andan itibaren yaşadıklarını ise şu ifadelerlerle konu alıyor:

“Hira Nur’un anası, babası ve iki kız kardeşi Arzumkent Sitesi’nin enkazından çıkarıldı. Ancak Hira Nur’a ulaşamadık. Konuştuğumuz bir görevli, ‘Depremin ilk saatlerinde beyaz bir otomobile bindirilip götürüldü sıhhatli bir şekilde’ dedi. Bunu duyduğumuzdan beri tüm hastaneleri aradık, taradık sadece hiçbir sonuca varamadık. Söyleyen kişiyi de arıyoruz sadece ona da ulaşamadık. Adıyaman ufak bir yer. Bu otomobil kimdir nedir bilmiyoruz. Bize ulaşsın ve nereye götürüldüğünü söylesin. Sürekli birileri arıyor sadece hiçbir sonuca ulaşamıyoruz. DNA örneği de verdik, kimsesizler mezarlığından bakacaklar sadece bundan da bir netice alamadık. Ümidimizi kesmek üzereyiz.”

‘BAKANLIK KAPI DUVAR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, iddialarının kendilerine de ulaştığını söylemiş oldu. Hakverdi, “Haklı isyanımızı yenilmek istiyoruz. Ne Sağlık Bakanlığı ne İçişleri Bakanlığı ne de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremin ilk gününden beri koordine olabilmiş değil. İnsanlar çaresiz bir şekilde her duyumun peşine koşuyor, her kapıyı aşındırıyor. Karşılarında derli toplu bir yapı yok. Partimiz tarafınca kurulan komisyon ve suç duyurusu hattı bugün itibarıyla 134 yitik suç duyurusunu birebir değerlendirdi. Bize ulaşan verilere nazaran 90 yitik var bunlardan 46’sı 18 yaş altında. Hâlâ bizlere ulaşıp informasyon isteyen bir bakanlık yetkilisi olmadığı benzer biçimde buluşma taleplerimize dahi cevap alamadık” diye ifade etti.

Etiketler :