Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi'ne Türk başkan

Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi'ne Türk başkan

Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi (International Council of Tanners - ICT) Başkanlığı görevine Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Burak Uyguner seçildi.

Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi (International Council of Tanners - ICT) Başkanlığı görevine Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Burak Uyguner seçildi.

TDSD'den meydana getirilen açıklamaya nazaran, 1926 senesinde kurulan ve 33 ülkenin sivil cemiyet müesseselerinin yer almış olduğu Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi'nde Türk başkan devri başladı.

Deri Sanayicileri Uluslararası Konseyi Başkanlığı'na Türkiye Deri Sanayicileri Derneği'nde başkanlık, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği'nde ise başkan yardımcılığı görevini sürdüren Burak Uyguner getirildi.

Açıklamada mevzuya ilişkin görüşleri yer alan Burak Uyguner, 2 yıl süresince bu görevi sürdürerek Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğini belirterek, vazife süresi içinde BM, Avrupa Birliği ve Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü benzer biçimde mühim kuruluşların programlarına da katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Çevreci yaklaşımı öncelik edinen ICT çatısı altında Avrupa Yeşil Mutabakatı, Paris İklim Anlaşması benzer biçimde mevzuları yakından takip edeceklerini aktaran Uyguner, sürdürülebilir deri üretimi kapsamında sektörün geleceğinin planlanması ve hedeflerine erişmesi aşamasında ciddi çalışmalara imza atacaklarını söyledi.

"Deri sektörünün geleceğini şekillendireceğiz"

Burak Uyguner, son yıllarda deri sektörü hakkında negatif bir idrak yaratılmaya çalışıldığına değinerek, bu algıya karşı sektör olarak emekleri sürdürdüklerini bildirdi.

Yeni görevle beraber bu çalışmalara ağırlık vereceklerini özetleyen Uyguner, şu açıklamalarda bulunmuş oldu:

"Paydaşı olduğumuz tüm kuruluşlarla beraber derinin gerçek bir çevreci ürün bulunduğunu doğru ve tutarlı bir şekilde tüketiciler ve kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Sürdürülebilir deri üretimine yoğunlaşıp hem gelecek nesilleri hem de çevreyi korumayı amaçlıyoruz. Sektörümüzün geleceğini şekillendirmek, daha fazla insana istihdam sağlamak ve sürdürülebilir deri üretimini yakalamak en büyük hedeflerimiz içinde."

Uyguner, 6. Dünya Deri Kongresi'nin gelecek yıl Türkiye'de düzenleneceğini anımsatarak, etkinlik yardımıyla dünyanın dört bir yanından gelecek sektör temsilcilerini burada ağırlayacaklarını kaydetti.

Bu organizasyonla Türk deri sektörünün tanıtımını olabildiğince kuvvetli bir şekilde yapacaklarını aktaran Uyguner, kongreden tüm sektör temsilcilerinin yarar sağlamasını amaçladıklarını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.