‘Deterjan Pazarı’ şirketinin sahibi tutuklandı

‘Deterjan Pazarı’ şirketinin sahibi tutuklandı

Ankara’da ‘banyo topu’ üretimi karşılığında 3 kat fazla kazanç vaadeden ve sistemdeki 40 bin kişiyi dolandırdığı belirtilen ‘Deterjan Pazarı’ şirketinin sahibi Süleyman Kocabaş tutuklandı.

Sabah’ta yer alan habere göre; Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde faaliyet gösteren ve saadet zinciri olduğu öne sürülen ‘Deterjan Pazarı’ firmasının yüzlerce kişiyi mağdur ettiği öne sürülen şirket sahibi Süleyman Kocabaş tutuklandı.

SÜLEYMAN KOCABAŞ TUTUKLANDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Deterjan Pazarı firmasına yönelik teknik ve fiziki olarak çalışma başlattı. Mali Şube ekipleri Süleyman Kocabaş ve yöneticilerin aralarında bulunduğu 8 kişiyi gözaltına alırken 4 işyeri ve 8 ikamette arama yaptı.

Sisteme dahil olan mağdurlara ödeme sürecinde tıkanmalar yaşadığı ve sistemin çöktüğü anlaşıldı. Mali polisin yaptığı tespitlerde 40 bin üzerinde mağdurdan 100 milyon lira üzerinde para toplandığı, yapılan ürünlerin fabrikada atıl halinde olduğu, firmanın bu ürünleri satma iradesiyle hareket etmediği, firmanın yurtiçi ve yurtdışına ürün satışı yapmadığı tespit edildi.

Polis, banyo topunun piyasa fiyatını da takibe aldı. Yapılan incelemede şüphelilerin tek bir banyo topu için talep ettiği hammadde ücretinin, ürünün piyasadaki satış fiyatından fazla olduğu tespit edildi. Operasyonun duyulmasının ardından mağdurlar Ankara emniyetine şikayette bulunmak için koştu. Soruşturmada firma hakkında şikayette bulunan mağdurların sayısı 100’ü geçti.

Ankara emniyetinde 4 gün süren ifade işlemlerinin ardından adliye sevk edilen Süleyman Kocabaş ile birlikte 1 kişi daha tutuklanırken 3 kişi adli kontrol 3 kişide serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde faaliyet gösteren ve saadet zinciri olduğu öne sürülen ve ünlülerin de reklamlarında yer aldığı ‘Deterjan Pazarı’ firmasının yüzlerce kişiyi mağdur ettiği iddia edildi.

Banyo topu yapmaları için ham madde sattığı kişilere ürünlerini 3 katı fiyatla geri alma vaadinde bulunan, ünlü oyuncularla reklam çekimi yaparak tanıtım yapan firma, internet sitesi üzerinden de müşteri bulup satış yaptı.

Taahütlerini yerine getiremeyen firmanın, internet sitesi şikayetler üzerine kapandı. Kaçtığı iddia edilen firma sahibi Süleyman Kocabaş sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak hakkındaki iddialarla ilgili açıklamada bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı