Deutsche Welle ve Amerikanın Sesi’ne erişim engeli

Deutsche Welle ve Amerikanın Sesi’ne erişim engeli

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Deutsche Welle ve Amerikanın Sesi adlı haber sitelerine erişimi engelledi.

Siber hukuk uzmanı Yaman Akdeniz, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) ile Amerikanın Sesi adlı haber sitelerini erişime kapatıldığını duyurdu.

Akdeniz, kararları Twitter hesabından “sansür” diyerek şu ifadelerle duyurdu: “Deutsche Welle ve Amerikanın Sesi haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, tarafından bu akşam erişim engellendi. Deutsche Welle (http://dw.com) haber sitesine, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30/06/2022 tarih ve 2022/7978 D.İş sayılı kararıyla erişim engellenmiş. Amerikanın Sesi (http://amerikaninsesi.com) haber sitesine, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30/06/2022 tarih ve 2022/7982 D.İş sayılı kararıyla erişim engellenmiş.”

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Şubat ayında Türkçe yayın yapan uluslararası haber sitelerinin denetleneceğini bildirmişti. RTÜK, Amerika’nın Sesi, DW Türkçe ve Euronews haber sitelerine lisans için 72 saat tanımış, lisans başvurusunda bulunmayanların ise erişimlerinin engelleneceğini söylemişti.

SANSÜR: Deutsche Welle ve Amerikanın Sesi haber sitelerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, tarafından bu akşam erişim engellendi.

— Yaman Akdeniz (@cyberrights) June 30, 2022

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya