Devlet destekli bilim ve teknoloji projesinde kız öğrenci yasağı: 'Erkek öğrencilere yöneliktir'

Devlet destekli bilim ve teknoloji projesinde kız öğrenci yasağı: 'Erkek öğrencilere yöneliktir'

Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Ufukta Bilim Var" projesinin tanıtım afişinde 'erkek öğrencilere yöneliktir' ifadesi yer aldı. Kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen...

Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin yürüttüğü “Ufukta Bilim Var" projesinin tanıtım afişinde 'erkek öğrencilere yöneliktir' ifadesi yer aldı. Kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri eğitimlerinin verileceği projeye kız öğrenciler dahil olamayacak.

Cumhuriyet'ten Tuğba Özer'in haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından, derneğe ait Ümraniye ve Samandıra Gençlik Gelişim Merkezi’ndeki Bilim ve Teknoloji Kulüpleri’nde kodlama, robotik, temel mekatronik, astronomi, 3B tasarım ve fen bilimleri eğitimleri verileceği belirtildi.

Projenin tanıtımında yine aynı ilçelerdeki okullarda fen deneylerinin yapıldığı ve 'Müslüman bilim insanlarının' başarı öykülerinin anlatıldığı etkinliklerin yapıldığı da ifade edildi.

KIZ ÖĞRENCİLERE YASAK

Projenin duyuru afişlerinde 4,5,6 ve 7. sınıftaki erkek öğrencilerin başvurularının kabul edileceğine vurgu yapılması dikkat çekti. Afişte, kız öğrenciler yok sayılarak, “Erkek öğrencilere yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

PROJE DEVLET DESTEKLİ

Projeyi destekleyenler arasında ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yanı sıra İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bulunuyor.

Söz konusu projenin afişi şu şekilde:

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim