'Devrim mi oldu darbe mi, bu neyin anayasası?'

'Devrim mi oldu darbe mi, bu neyin anayasası?'

ABC GazetesiAKP ve MHP yönetiminin mutabakatla Meclis'ten geçirdiği Anayasa değişiklik paketi, 16 Nisan'da referanduma gidecek. Söz konusu anayasa değişikliği için 'Evet' cephesi "İstikrar ve kalkınma" vurgusu yaparken, AKP eski...

ABC Gazetesi
AKP ve MHP yönetiminin mutabakatla Meclis'ten geçirdiği Anayasa değişiklik paketi, 16 Nisan'da referanduma gidecek. Söz konusu anayasa değişikliği için 'Evet' cephesi "İstikrar ve kalkınma" vurgusu yaparken, AKP eski Milletvekili ve Akşam Gazetesi yazarı Markar Esayan ise bugünkü yazısında anayasa değişikliği için "16 Nisan, 15 Temmuz’un doğal sonucudur. 15 Temmuz devriminin anayasa değişikliğidir." ifadesini kullandı.

"DARBE Mİ OLDU DEVRİM Mİ?"

TELE1'de Musa Özuğurlu'nun sunduğu "Gün Akıyor" programında Markar Esayan'ın yazısını ve EVET cephesinin anayasa değişikliği için ortaya koydukları gerekçeleri değerlendiren ABC Gazetesi Yayın Koordinatörü Atakan Sönmez, "Anayasaları kurucu meclisler yapar. Bu Meclis bir kurucu Meclis değil. Anayasalar devrimlerden ya da darbelerden sonra yapılır. 15 Temmuz'da 'Darbeyi bastırdık' deniyor. Devrim mi oldu yoksa darbe mi? Peki 15 Temmuz'da darbe bastırıldıysa, bu neyin anayasası?" diye sordu.

YANGIN TÜPÜ ÖRNEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP sözcülerinin anayasa değişikliğine gerekçe olarak "Daha hızlı kalkınma ve güçlü Türkiye için hükümet şeklini değiştirmek" vurgusu yaptıklarına dikkat çeken Atakan Sönmez, hükümetin yargı ve yasama denetiminden kaçma girişimini, bagajı genişletmek için otomobildeki yangın tüpünün bagajdan çıkarılması örneği ile anlatarak yaratacağı tehlikeye dikkat çekti. Sönmez "Yangın tüpü her gün kullanılsın diye bagajda taşınmaz. Ama lazım olduğunda orada bulunmazsa küçük bir yangının sonu facia ile biter. Yargı ve yasama denetimi ve o kurumlar da aynı yangın tüpü gibidir. Eğer ihtiyaç duyulduğunda devreye girecek kurumları tasfiye ederseniz, ülkeyi yangına atarsınız" diye konuştu.

BU YAPININ FETÖ'NÜN BYLOCK'UNDAN NE FARKI VAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Orhan Uzuner tarafından kurulan “Kardeş Kal Türkiye'' adını taşıyan oluşumun örgütlenme biçimi ve işleyişinin FETÖ oluşumu ve Bylock üzerinden haberleşmelerine benzerliğine dikkat çeken Atakan Sönmez "Bu yapının FETÖ'den ve Bylock'tan ne farkı var? Benzer yapıların ülkeye ne büyük zararlar verdiğini 15 Temmuz'da görmedik mi?" diye sordu.

">

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem