Dicle Nehri'ndeki feribot faciasında ölü sayısı 93'e çıktı!

Irak'ın Musul şehrindeki Dicle Nehri'nde 170 kişiyi taşıyan bir feribotun alabora olması sonucunda 19'u çocuk 93 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Saad Maan şimdiye kadar 55 kişinin kurtarıldığını bildirdi....

Irak'ın Musul şehrindeki Dicle Nehri'nde 170 kişiyi taşıyan bir feribotun alabora olması sonucunda 19'u çocuk 93 kişi yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Saad Maan şimdiye kadar 55 kişinin kurtarıldığını bildirdi. İçinde 170 yolcu bulunan feribotun yolcu kapasitesinin 50 kişi olduğunu öne sürülüyor. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, kaza sebebiyle ülke genelinde 3 günlük milli yas ilan etti. Kazayla ilgili, feribotun işletmesinde görevli 9 kişinin gözaltına alındı. Feribot ve park işletmesi sahipleri hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı kaydedildi.

Irak'ın Musul kentinde Dicle nehri üzerinde bir feribot alabora oldu. Feribotta aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 170 yolcu olduğu belirtildi.

IRAK SAĞLIK BAKANLIĞI: 19'U ÇOCUK

Facianın ardından devlet televizyonun açıklama yapan Irak Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf Bedir, Musul'da Dicle Nehri açıklarında bulunan El-Cezire Parkı'nda feribotun batması sonucu 55 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Hayatını kaybedenlerden 19'unun çocuk olduğu belirtildi.

ÖLÜ SAYISI 93'E ÇIKTI

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi akşam saatlerinde yaptığı açıklamda kazada 93 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yetkililerin yaptığı açıklamada şu ana kadar 55 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

'KAPASİTENİN İKİ KATI YOLCU TAŞINIYORDU'

Reuters'da yer alan habere göre, Sivil Savunma Dairesi'nden bir kaynak, feribotun batmasının nedeninin kapasitesinin iki katı yolcu taşıması olduğunu belirtti.

Yerel kaynaklar, içinde 170 yolcu bulunduğu belirtilen feribotun yolcu kapasitesinin 50 kişi olduğunu iddia etti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan feribot kazasına ilişkin acil soruşturma açılması talimatı verdi.

Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Abdulmehdi'nin Musul'da bir feribotun batması sonucu sivillerin hayatını kaybettiği olayı yakından takip ettiği ve derhal soruşturma açılması talimatı verdiği belirtildi.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Irak devlet televizyonuna göre, Abdulmehdi, Musul'da Dicle Nehri açıklarındaki meydana gelen feribot kazasında hayatını kaybedenlerin anısına tüm ülke genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerde bugünden başlamak üzere 3 gün milli yas ilan edildiğini açıkladı.

MUSUL MAHKEMESİNDEN TUTUKLAMA KARARI

Irak Yüksek Yargı Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Dicle Nehri'ndeki feribot kazasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, söz konusu feribotun işletmesinde görevli 9 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca feribot ve park işletmesi sahipleri hakkında da yakalama kararı çıkarıldığı kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika