Dil okulları İrlanda'da büyük bir krize dönüşüyor: Öğrenciler neden sokakta uyumak zorunda kalıyor?

Dil okulları İrlanda'da büyük bir krize dönüşüyor: Öğrenciler neden sokakta uyumak zorunda kalıyor?

İrlanda kamuoyu yoksul İrlandalı işçilerin konut sorununu tartıştığı gibi ilerleyen dönemlerde ülkeye gelen göçmenlerin ya da eğitim almak için gelen öğrencilerin trajedisini tartışacak

Çağdaş GÖKBEL / Sol Haber

İrlanda, bir süredir para avcılarının gözde ülkesi konumunda. Burada özellikle bilgilendirme konulu reklamlar büyük bir sorun teşkil ediyor. YouTube geldi, mertlik bozuldu. Gazeteciliğin yerini kapitalist düzenin gereği olarak hızla bir para kazanma savaşı aldı. Dublin’deki ev krizi trajedi boyutlarında. Bu durumu böyle yazınca abartıyormuşuz gibi algılayanlar var. Oysa gerçekler çok daha can acıtıcı. Yine de tam bu noktada okurları uyarmak gerekiyor. Burada gösterilmeyen bir gerçekliği göstererek, yoksul insanlarımızın istismar edilmesinin önüne geçmeye çalışıyoruz. Kimseye bir ülkeye ‘gelin’ ya da ‘gelmeyin’ çağrısı yapmak gibi bir şey burada söz konusu dahi olamaz. Gelen maillerde ve twittter ‘dm’ mesajlarında hangi dil okulunun daha iyi olduğu sorusuyla karşılaşıyorum. Kendisini gazeteci olarak topluma tanıtan bir kişi, ticari kâr amacı güden bir kurumu size öneriyorsa o kişinin gazeteciliğinden şüphe edin. Bu anlamda gazetecinin tek görevi, gösterilmeyeni göstermek ve var olan gerçekliği okurlara olduğu gibi aktarmaktır. 

İrlandalı emekçiler uzun bir süredir ev kriziyle boğuşuyor. Pandemi süreci bu krizi içinden çıkılamaz bir hale getirdi. Zira kiralar hızla artıyor ve yoksullar ev kiralayamaz hale geliyor. Böyle bir tabloda doğal olarak en çok etkilenenler göçmen işçiler, öğrenciler oluyor. İrlanda’ya dil okuluyla Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ve yeni bir yaşam umuduyla hayata atılanları büyük sıkıntılar bekliyor. Görüştüğüm kişilerden sürekli şöyle tepkiler alıyorum: “Yazdıklarından daha ağır şeyler yaşayan insanlar var. Bu yüzden İrlanda’nın bu yüzünü her fırsatta paylaş ve insanlara hatırlat”. Güçlü medya tekellerinin haber olmayan reklam içerikleriyle, işçi sınıfının yanından konumlanan bir gazetenin ya da gazetecinin tek başına yarışabilmesi kolay değil. Konut krizi büyüdüğü için İrlanda’ya dair bazı haber ve makaleleri yeniden hatırlatacağım. Türkiye’den ayrılmayı düşünenler tüm bu gerçekleri de hesaba katmak zorunda.1 People Before Profit (Kârdan Önce İnsan) hareketi Dublin milletvekili Paul Murphy, geçen yıl sadece Dublin’de 115 evsizin sokakta yaşam savaşı verirken öldüğünü duyurdu. Evsizlerin ölüm oranı ciddi bir biçimde artmış durumda. 

Yazının devamı için lütfen linki tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim