Din İşleri Yüksek Kurulu'na 'torpil' sorusu

Din İşleri Yüksek Kurulu'na 'torpil' sorusu

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Kamu görevlerine yönelik sınav ve mülakatlarda torpil olarak da nitelendirilebilecek referanslar kul hakkına girer mi?” sorusuna yanıt verdi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olarak faaliyet gösteren Din İşleri Yüksek Kurulu’nun torpil yanıtı dikkat çekti. İnternet üzerinden yöneltilen “Kamu görevlerine yönelik sınav ve mülakatlarda, yasal yollar dışında kalan ve torpil olarak da nitelendirilebilecek referanslar kul hakkına girer mi?” sorusuna verilen yanıtta, Kuran’da, emanetlerin ehline verilmesinin emredildiğine işaret edildi. Hazreti Muhammed’in hadisinde “bir işin ehil olmayan kimselere verilmesi halinde toplumda bozulmanın meydana geleceğinden bahsedildiği” kaydedildi.

Yanıtta, İslam âlimleri de layık olmayanlara görev vermekle iki kere zulüm işlendiğini; birincisinin layık olmayanı göreve getirmek, ikincisinin ise layık olanı mahrum etmek olduğunu ifade ettikleri aktarıldı. “Torpil, bir hakkı, görevi ya da herhangi bir şeyi hak etmeyene vermek için baskı yapmak veya aracı olmaktır” diye ifade edildi.

GENEL